Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
14 Nisan 2012

Jandarma erbaş olarak Suriye sınır karakolunda vatani vazifemi yaparken 09.01.1978 tarihinde sınırdan Türkiye’ye geçmek isteyen kaçakçılarla çıkan çatışmada yaralandım ve sakat kaldım. 1983 yılında T.C.Emekli sandığı tarafından 5434 sayılı kanunun 56.maddesine göre 6. dereceden vazife malulü aylık bağlandı.19 yıl bu yasaya göre aylık aldım.04.10.2000 tarih ve 624 sayılı KHK gereği 5434 sayılı kanunun Ek 77 maddesi yürürlüğe girmesi dolayısıyla yapılan tarama çalışması ile dosyam incelenmiş ve tesadüfen 19 yıl evvel yapılan hata ve yanlışlık ortaya çıkmıştır.T.C.Emekli sandığının yapmış olduğu hata şudur;Ben jandarma erbaş olarak sınırda görev yapmam ve çatışma ve yaralanma olayım,tamamen 03.11.1980 tarih ve 2330 sayılı kanunun 2.maddesi (a) bendi “İç güvenlik ve asayişin korunması veya kaçakçılığın men,takip ve tahkiki konularında görevlendirilenler” ile ilgili duruma girdiğinden,İlk emekli işlemlerimde bu kanunu uygulaması gerekirken,normal olarak 5434 sayılı kanunun 56.maddesi uygulanmıştır.Bu nedenle de yıllarca 2330 sayılı yasanın vermiş olduğu haklardan yararlanamayarak mağdur edildim. T.C.Emekli sandığı yapmış olduğu yanlışlık ve hatanın farkına varması ile bunu düzeltmek için, dosyamı gözden geçirerek tekrar işleme koydu.T.C. Emekli sandığı yönetim kurulunun 01.02.2001 tarih ve 87 sayılı kararı ile hakkımda 2330 sayılı Nakdi tazminat ödenmesi ve aylık bağlanması kanununun da hükümlerinin uygulanmasına karar vererek tekrar bu yasaya göre aylık bağlandı.Maaşımda %25 lik bir artış sağlanmış oldu.Yalınız her ne kadar 01.02.2001 tarihinde Emekli sandığı yönetimi 2330 sayılı kanunun uygulanması yönünde karar verdiyse de, bu yasa hükümlerinin 01.03.2004 tarihinden itibaren uygulamaya koymuştur.2330 sayılı yasadan kaynaklanan %25 lik aylık farklarını da beş yıllık birikmiş olarak 2009 yılında ödemesi yapılmıştır. 2330 sayılı yasanın 3. maddesinde belirtilen Nakdi tazminat ödemesi içinde bağlı bulunduğum Jandarma Genel Komutanlığına müracaatta bulundum.06.05.2011 tarihinde de nakdi tazminat ödemesi yapılmış oldu.
Sayın Hamit Komutanım,1983 yılında T.C. Emekli sandığının yapmış olduğu bir hata yüzünden yıllarca bazı haklardan mahrum edildim. Bizler yasaları tam olarak bilmeyen köy yerinde yetişmiş ve aza kanaat eden ve şükreden kişileriz,bir aileniz var ve onları namerde muhtaç etmemek için didinip duruyoruz, bu sakat halimizle, İnanın biz gaziler yüreği geniş şükretmesini bilen Vatanını Bayrağını ve Milletini çok, hem de çok çok seven insanlarız.Vatan için Bayrak için biz bu topraklara kanımızı döktük,sakat kaldık.Bizim için hiç de önemli değil VATAN SAĞ OLSUN DİYORUZ… Ama T.C.Emekli sandığının bana yapmış olduğu bu yanlışlığı ve hatayı hazmedemiyorum,Bu konuda Emekli sandığından hiç talep de bulunmadım ve müracaatta etmedim.Etmiş olsam bir şeyler hak eder miyim geçmişi telafi eder miyim diye düşünüyorum.Sonra vazgeçiyorum.Komutanım bu konuyla ilgili görüşlerinizi ve düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.temennileriniz ve yönlendirmeniz ne olabilir?
Bir diğer konuda şu;2004 yılından sonra 2330 sayılı yasa kapsamına girdikten sonra gazilere verilen haklardan genellikle yararlandım.Bunlar; vazife malullüğü aylığı,Nakdi tazminat,faizsiz konut kredisi,tütün ikramiyesi,eğitim yardımı gibi; Manevi haklardan da son derece de mahrumuz komutanım,
bu konuda sizlerin bilginize ve görüşlerinize ihtiyacım var.Devletimiz 2933 sayılı Madalya ve nişanlar kanunu çıkarmış,bu kanunun 2.maddesinin (b) fıkrasında diyor ki “Yurt içinde ve dışında gösterdiği sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakarlık,başarı ve yararlık dolu çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı teşkil ederek malul olanlara ve şehit olanların mirasçılarına Devlet Övünç Madalyası verilir.” Bu durumda, benim konumun itibariyle Devlet övünç madalyası verilmesi hususunda ne ve neler yapmalıyım? Bu durumda olanlar kendileri mi talepte bulunuyor,yoksa Kurum mu teklif ediyor? Yukarıda anlatmaya çalıştığım konularla ilgili önerilerinizi ve temennilerinizi bekliyorum.Cevaplarsanız çok sevinirim.Benim için Devlet Övünç madalyası çok önemli,bununla ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum.Hayırlı çalışmalar dileğiyle,saygılar sunarım.

3 Cevap |
7.983 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
17 Nisan 2012

Devlet Övünç Madalyası bildiğim kadarıyla sadece terör nedeniyle malul olan veya şehit olanlara verilmiyor. Bağlı bulunduğunuz komutanlık Savunma Bakanlığı kanalıyla sizin adınıza başvuruda bulunuyor ve uygun görülürse Bakanlar kurulu kararıyla veriliyor. Benim tavsiyem hangi komutanlığa bağlı iseniz bir dilekçe yazın ve yararlandığınız hakları yazın ve bu nedenle Devlet Övünç Madalyası talep ettiğinizi belirtin Bakalım ne cevap gelecek.

 Avatar Yok
17 Nisan 2012

Merhabalar, maalesef bu tür hatalar yapılabilmektedir. Ancak idarenin yapmış olduğu bir maddi hata dolayısı ile uğranılan hak kayıplarının idare tarafından faizi ile birlikte ödenmesi hakkaniyet gereğidir. Bu konuda idari davalarda uzman bir avukata danışmanızda fayda bulunmaktadır. Konunun öğrenildiği tarihten itibaren hak düşürücü zamanaşımı olacağını ve dava açma hakkınızı da belirli bir zaman sonra yitirebileceğinizden bu konuda avukat desteği almak için fazla beklememenizde yarar var.

Yeni yapılacak yasaya ilişkin yapılan açıklamalar dikkate alındığında;

2330 Sayılı Kanun Ek-1 e ve f maddesi kapsamında olanlar:

e) Güven ve asayişin korunmasında hizmetlerinden yararlanılması zorunlu olan ve yetkililerce kendilerine bu amaca yönelik görev verilen kamu görevlileri ve sivilleri;
f) (Ek: 7/6/1990 – 3658/1 md.) İç güvenlik ve asayişin korunmasında veya kaçakçılığın men, takip ve tahkiki ile ilgili olarak güvenlik kuvvetlerine kendiliklerinden yardımcı olmuş ve faydalı oldukları yetkililerce tevsik edilmiş şahısları;

İfadesi ile iş hakkının kapsamında bir genişleme yapılması söz konusu olmaktadır. İnşaallah bu madde bu şekli ile yasalaşır ve Meclisten geçerse kanaatime göre sizin durumunuz da bu çerçevede değerlendirilecektir.

Devlet Övünç Madalyası için Komutanlık teklif ediyor ve madalya Bakanlar Kurulu kararı ile veriliyor. Sizin durumunuzda olan bir arkadaşımız MSB, Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlığa dilekçeler yazdı. Neden “Devlet Övünç Madalyası” verilmedi şeklinde beyanda bulundu. Fakat gelen cevabi yazılarda netice olumsuz olarak sonuçlandı. 2330 sayılı kanun kapsamında olup Devlet Övünç Madalyası alamayan çok tanıdığım var.

İyi dilekleriniz için ayrıca çok teşekkür ederim. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
26 Ocak 2013

Benim anlayamadığım olay şu;jandarmanın tarifinde yazanları sgk neden uygulamıyor.devletin bekaası için gögsünü ger ! kaçakçıyı geçirme ,iç güvenliği sağla başına olay gelsin sen ordu vazife malülüsün diye sıfatlandır.bu nasıl bir anlayış ve düşünce kavramı anlamak çok zor.toplu sakatlık cemiyetimi kuracaklar bizler için.inşallah arkadaşım emeklilik kanununda değişir,övünç madalyanıda alırsın.benim tanıdığım 2330 s.k. a tabii arkadaşım var ve halenözel idarede çalışıyor ve maaşı kesilmeden çalışmaya devam etmekte.allah yardımcın olsun inşallah hakkını kazanırsın,hayırlısı ile.allah’ a emanet olun.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun