Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
03 Nisan 2012

Şehit yakınları ve Gazilere yapılacak, Gayrimenkul hibelerine muafiyet getiriyor, bu hibeleri vergi matrahından düşürülmesini sağlıyoruz. maddesi daha önce yok mu idi ve alan yada bilgisi olan varsa bilgi verir misiniz?

1 Cevap |
5.026 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
03 Nisan 2012

Öncelikle bu durumun ne olduğunu ifade etmek gerekiyor. Vergi matrahı hesaplanacak vergi kaleminin alınacağı gelir toplamı olmaktadır. Yapılacak hibenin emsal değeri bu matrahtan düştüğünde, bu emsal değerin vergi oranı kadar kısmından vergi avantajı sağlanmış olur. Dolayısı ile yardım yapmak isteyenleri cezbedici bir yönü bulunmaktadır. Örneğin %30 vergi ödeyen bir kişinin yapacağı Gayrimenkul hibesi ile yaptığı yardım tutarının %30′u kadar vergiyi az ödeyecek demektir.
—–
Bildiğim kadarı ile eskiden direkt Şehit Ailesi ve Gaziye yapılabilecek hibelerde böyle bir vergi muafiyeti söz konusu değildi. Uygulama nasıl olur bilemiyorum ama şu an faaliyette olan tüm vakıf ve dernek organizesinde iş adamlarınca Gazilerin ve Şehit yakınlarının ev sahibi olmalarına yönelik toplumsal projeler yapılabilir. Bakalım inş. uygulamaya güzel şeyler yansır. Saygılarımızla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun