Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
30 Mayıs 2012

Şehit çocukları hepsi askerlikten muaf mı? Benim nişanlımin babası iç güvenlik çatışmasında babası teroristler tarafından Şehit edildi. Amcası askerlikten muafiyeti kullandı. Kendinin de muaf olması gerekmiyor mu? Şu anda askerlik yapıyor. Nişanlımın amcası kullandı hakkı. Şimdi askerde o muaf değil mi?

1 Cevap |
7.502 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
30 Mayıs 2012

1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine göre askerlik hizmetini yerine getirmekte iken hayatını kaybedenler ile maluliyet aylığı almasını gerektirecek şekilde malul olanların anne/babasının müşterek olarak talep ettiği veya anne/babasından biri ölmüş ise sağ olanın talep ettiği kardeşlerinden biri, istekli olmadıkça silah altına alınmaz veya silah altında ise terhis edilir. Anne/babanın müştereken anlaşamadıkları veya her ikisinin de ölmüş olması durumunda; öncelikle silah altında olan kardeşi var ise istekli olması halinde terhis edilir, silah altında olan kardeşi yok ise ya da silah altında olan kardeşi terhis olmak istemez ise askerlik hizmet sırası gelen ilk kardeş istekli olmadıkça silah altına alınmaz.
Ayrıca yine 1111 sayılı Kanun hükümlerine göre; 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden yükümlülerin kendilerinden olma erkek çocukları ile aynı anne/babadan olan kardeşlerinin tamamı, istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir.
Bu haktan 1076 sayılı Kanuna tabi yedek subaylar ile, 1111 sayılı Kanuna tabi erbaş/erlerin çocukları ve kardeşleri yararlanır. Bu haktan yararlanmak için hak sahiplerinin kayıtlı bulundukları Askerlik Şubesi Başkanlığına dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.
Terörle mücadele esnasında malûl olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları (Sb., Astsb., Uzm.J., Uzm.Erbaş) ile devlet memurlarının oğulları ve kardeşlerinden biri acemi eğitimlerini müteakip yerli askerlik şubelerine yakın birliklere tertip edilir. Bu talep askerliğin her safhasında yapılabilir.
—————
Bu çerçevede eğer nişanlınızın babası normal askerlik hizmetinin ifası esnasında Şehit oldu ise nişanlınızın askerlik muafiyet hakkı bulunmaktadır. İlgili belgeleri ekte sunmak üzere dilekçe ile bağlı olduğu komutanlığa müracaat etmesi halinde terhis edileceğini değerlendiriyorum.
—————
Eğer rütbeli Şehit ise; “(Sb., Astsb., Uzm.J., Uzm.Erbaş) ile devlet memurlarının oğulları ve kardeşlerinden biri acemi eğitimlerini müteakip yerli askerlik şubelerine yakın birliklere tertip edilir. Bu talep askerliğin her safhasında yapılabilir.”denilmektedir. Durumunuzu bu hükümler çerçevesinde değerlendirmeniz gerekmektedir. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun