Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
12 Temmuz 2012

Selamun aleykum babam ggk iken pkk ile çatışma neticesinde Şehit düştü 3713 kapsamnda askerlkten muaf olabilir miyim? Olamıyorsam da askerliğimi ikamet yerimin yakınnında yapmaktan yararlanabiliyor muyum? GGK’na Şehadet belgesi veriliyor mu?

5 Cevap |
12.165 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
12 Temmuz 2012

1111 sayılı Kanun hükümlerine göre; 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden yükümlülerin kendilerinden olma erkek çocukları ile aynı anne/babadan olan kardeşlerinin tamamı, istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir.
Bu haktan 1076 sayılı Kanuna tabi yedek subaylar ile, 1111 sayılı Kanuna tabi erbaş/erlerin çocukları ve kardeşleri yararlanır. Bu haktan yararlanmak için hak sahiplerinin kayıtlı bulundukları Askerlik Şubesi Başkanlığına dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.
Terörle mücadele esnasında malûl olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları (Sb., Astsb., Uzm.J., Uzm.Erbaş) ile devlet memurlarının oğulları ve kardeşlerinden biri acemi eğitimlerini müteakip yerli askerlik şubelerine yakın birliklere tertip edilir. Bu talep askerliğin her safhasında yapılabilir.

Bu çerçevede değerlendirildiğinde GKK çocukları için askerlik muafiyetinin söz konusu olabilmesi mümkün görülmüyor. Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları çerçevesinde değerlendirilirse yararlanmaları da gerekmektedir. Benim kanun maddelerinden çıkarımım bu yönde ancak daha detaylı bilgi için KKK’a bilgi edinme birimine sorabilirsiniz>>> Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
26 Kasım 2012

şehit aileleri ile ilgili yapılan yasa düzenlemeleri çok dikkatlice incelenmeli ki incinmememiz için yerinde karaların verilmesi gerekiyor. Benim Babam 1996 ggk görevinde şehit düşmüştür. biz 4 erkek 2 kız kardeşiz babam vefat ettikten sonra aileme ben baktım 15 yıldır uzatmıyım öle kolay olmadı. bende eviliyim bir kızım var. kızımın fizksel rahatsızlığından dolayı ve kardeşlerimin aile bütünlüğünün bozulmaması için askerliğimi en azından ertelemek istiyorum. ast. uzman çocuğuna muafiyet varda; Hamit bey size sorum şu cevaplayın babamın ve benim suçum ne?

 Avatar Yok
11 Ocak 2013

şeiht ailelri hepsi bir değil mi babam 1994 yılında şehit düştü askerlikten muaf olmamız gerekirken neden olamıyoruz anlamış değililm sonuçta şehitlerimiz hepsi bir değil mi aynı bayrağı taşımıyorlar mı bu nedenle ggk larının çocuklarınında askerlikten muaf tutmaları gerekmiyor mu saygılar

 Avatar Yok
17 Şubat 2013

bende de durum aynı ama korucu belgesi olmadıgı için hiç bi haktan yararlanamıyorum

 Avatar Yok
13 Temmuz 2013

şehit aileleri bence hepsi aynı haktan yararlanmalı sonuçta hepsi şehit değil mi saygılarımla

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun