Kullanıcı Girişi

Arama

 Avatar Yok
10 Ağustos 2012

Öncelikle merhabalar efendim. Benim sorunum şu şekilde: kardeşim 03.09.2010 tarihinde Diyarbakır/Silvan’da terhis olan askerlerin güvenliğini sağlamak amacıyla görevlendirilen Dragon aracının lastiğin patlaması sonucu şarampole yuvarlanmasın dolayı şehadete ermiştir. Olay sonrasında askeri yetkililerin, valiliğin ve şehit aileleri derneğinin bize karşı olan yaklaşımı; kardeşimin görev şehidi olduğu konusunda oldu. Nitekim devamındaki günlerde de bu şekilde gelişti olaylar.. SGK’ya müracaatımızda muhtaçlık istediler ve bu sebepten dolayı maaş bağlamadılar.. Şu anda terörle mücadele kapsamında şehid olanların yakınlarına 2. iş hakkı konuşuluyo iken bize bir hak dahi verilmedi. Acaba yeni çıkan kanunda bizim gibi görev şehitlerinin lehine olan kararlar nelerdir? Yardımlarınız için şimdiden sonsuz teşekkürler..

7 Cevap |
3.690 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
12 Ağustos 2012

selamün aleyküm Hamit abi size bir sorum olacaktı benim babam 93 yılınd pkk tarafından şehit edildi.babamdan para istadikleri için babam şehit edildi. babam bun parayı verseydi dagdakılere katkı olacaktı. şimdi bunu vermedıği için babam şehit oldu. şimdi biz hangi haklardan yararlanabiliriz.

 Avatar Yok
10 Ağustos 2012

Merhaba, 6353 sayılı yasa 69. madde ile ““5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen durumlardan dolayı veya 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile bu Kanuna ek 18/12/1981 tarihli ve 2566 sayılı Bazı Kamu Görevlilerine Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında mütalaa edilen görevler nedeniyle veya 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren olaylar sebebiyle hayatlarını kaybetmiş bulunan iştirakçilerle bunlardan aylık almaktayken ölenlerin, baba veya analarına; yukarıda belirtilen kanunların veya bu Kanunun 56 ncımaddesi kapsamına girecek şekilde hayatını kaybeden erbaş ve erlere veya 56 ncı maddede belirtilen öğrencilere ya da bunlardan aynısebeplerle aylık almakta iken ölenlerin ana veya babalarına; ölüm tarihini takip eden ay başından geçerli olarak malullük ve muhtaçlıkşartı aranmaksızın aylık bağlanır, hayatını kaybeden erbaş ve erler ile yedek subay okulu öğrencilerinin ana ve babasına bağlanan aylığın toplamı 16 yaşından büyük işçiler için tespit edilen otuz günlük asgari ücretin net tutarından az olamaz.” hükmü getirilerek Şehit ailelerine maaş bağlanmasında muhtaçlık şartı kaldırılmıştır. Maalesef görev Şehidi yakınlarına iş hakkı düzenlemesi henüz gerçekleşmedi ancak önümüzdeki zaman diliminde bunun gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız. Saygılarımızla.

 Avatar Yok
10 Ağustos 2012

teşekkür ederim efendim..kısa bir sorum daha olacak maaş için yeniden belgelerle birlikte SGK ya bi başvuru yapmamız mı gerekli peki??

 Avatar Yok
10 Ağustos 2012

olayın gerçekleştiği yer açısından bakıldığında 3713 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün müdür acaba?? çünkü ülkemizin batısında hiç bi yerde terhis olan askerlerin güvenliğini sağlamak amacıyla askeri araç görevlendirilmemektedir.

 Avatar Yok
22 Eylül 2012

slm hamit abi benim abim 1987 yılda erzurum ılıcada mühümmat deposunda sayım yapargen ve görevliygen pomba batlama sunuçunda olay yerinde 7 er şehit ve 7 er yaralı var benim abim olay yerinde şehit oldu biz hangi yasalardan yaralanırız

 Avatar Yok
14 Kasım 2012

benim sorum kısa olucak 1991 de babam görev şehidi oldu annemler şehitlik maaaşı alıyo ve o yıllarda 14 yaşında idim eğer varsa faydalanabilirsem iş hakkını bende değerlendirmek istiyorum bunu nasıl
öğrenebilirim

 Avatar Yok
14 Kasım 2012

selam benim sorum kısa olucak.1991 yılında babamı görev şehidi olarak kaybettik annemin şehitlik maaşı aldığını biliyorum ama biz iş hakkı olup olmadığını da bilmiyoruz ve hiç kimse değerlendirmedi.Eğer iş hakkı var ise bunu ben değerlendirebilirmiyim kızı olarak? Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun