Kullanıcı Girişi

Arama

 Avatar Yok
10 Ağustos 2012

Selamlar benim kardeşim 2004 yılında vanda askeri aracın şarampole yuvarlanması sonucu şehit olmuştur.ama kendime ve aileme hiç bir hak tanınmamıştır.aileme maaş için muhtaçlık belgesi istediler,kendim de yapmış olduğum iş başvurusinda terörle mücadele olmadığı için banada iş vermediler peki bu yasada bu hakları kazanabilecek miyim? sayğılarımla

1 Cevap |
2.049 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
10 Ağustos 2012

Merhaba, 6353 sayılı yasa 69. madde ile ““5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen durumlardan dolayı veya 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile bu Kanuna ek 18/12/1981 tarihli ve 2566 sayılı Bazı Kamu Görevlilerine Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında mütalaa edilen görevler nedeniyle veya 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren olaylar sebebiyle hayatlarını kaybetmiş bulunan iştirakçilerle bunlardan aylık almaktayken ölenlerin, baba veya analarına; yukarıda belirtilen kanunların veya bu Kanunun 56 ncımaddesi kapsamına girecek şekilde hayatını kaybeden erbaş ve erlere veya 56 ncı maddede belirtilen öğrencilere ya da bunlardan aynısebeplerle aylık almakta iken ölenlerin ana veya babalarına; ölüm tarihini takip eden ay başından geçerli olarak malullük ve muhtaçlıkşartı aranmaksızın aylık bağlanır, hayatını kaybeden erbaş ve erler ile yedek subay okulu öğrencilerinin ana ve babasına bağlanan aylığın toplamı 16 yaşından büyük işçiler için tespit edilen otuz günlük asgari ücretin net tutarından az olamaz.” hükmü getirilerek Şehit ailelerine maaş bağlanmasında muhtaçlık şartı kaldırılmıştır. Maalesef görev Şehidi yakınlarına iş hakkı düzenlemesi henüz gerçekleşmedi ancak önümüzdeki zaman diliminde bunun gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız. Saygılarımızla.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun