Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
12 Eylül 2012

Merhaba Hamit Bey,

Böyle bir çalışma yapmış olduğunuz için sizi kutlarım.
Başarılarınız daim olur inşallah.
Benim durumum şöyle;
1995 Yılında Emekli Öğretmen terör örgütü tarafından koyulan parça tesirli bombanın patlaması sonucu can verdi.
Daha önce hali hazırda bulunan yasaya göre babam; emekli olduktan sonra vefat ettiği için şehit sayılmıyordu.

Hatta başvuru yaptım ilçe heyetinden ve İl Valiliğinden Şehit Öğretmen olarak adledilip İç Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderildi Dosyam. Ancak gelen cevapta babam şehit sayılmadığından yasa kapsamına girmediğim belirtiliyordu.
Şu an babamdan Yetim maaşı alıyorum. Aynı zamanda özel sektörde çalışıyorum hasbelkader.
Şimdiye kadar devletin bize sağladığı hiçbir yardımdan faydalanmadık.
Bu yeni yasaya istinaden kapsamımız nedir. Başvurumuzu yaptık Kaymakamlığa ancak henüz bize hiç kimse net bir cevap verebilmiş değil.
İş hakkımız var mıdır?
Yok ise maaş yine de bağlanır mı?
ya da sağlanan diğer haklardan faydalanabilir miyiz?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Kalın sağlıcakla..

—————————-

Merhaba Hamit Bey,
Böyle bir çalışma yapmış olduğunuz için sizi tebrik ediyorum.
Benim durumum şöyle Hamit bey;

1995 Yılında Terör Örgütünü bir alışveriş mağazasının bahçesine koyduğu parça tesirli bombanın patlaması sonucu Emekli Öğretmen olan babam vefat etti.Olayda 5 kişi can verdi.
Şimdiye kadar herhangi bir yasadan faydalanmadık. Yesniden yapılana yasaya göre iş hakkından faydalanamıyor muyum? Yada herhangi bir hakkım yok mu?
79 Doğumluyum ve özel sektörde hasbel kader çalışıyorum. Aynı zamanda Emekli Sandığından babam üzerinden maaş alıyorum.
Kaymakamlığa daha önce başvurmuştum. Kaymakamlık babamı şehit olarak adletti. İzmir Valilği de İç İşleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda Şehit Öğretmen olarak belirtmiş. Ancak Personel Genel Müdürlüğü’nden tarafıma gelen yazıda babam emekli olduktan sonra vefat etmiş olduğu için kanun kapsamında sayılmadığından bir atama yapılamayacağı yazıyordu. Şimdi yeniden düzenlenen yasaya istinaden Kaymakamlık’a başvurumu yaptım.
Sizce durumum nedir?

Teşekkürler,
Saygılarımla.

4 Cevap |
4.163 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
12 Eylül 2012

Merhabalar,

Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Başınız sağ olsun. Bahse konu olay bir alışveriş merkezinin önüne konulan bomba ile gerçekleşmiş. Mezkur eylem babanızın kamu görevi esnasında terörle mücadelede aktif olarak görev yapması neticesinde emekliye ayrıldıktan sonra o çalışmaları nedeni ile meydana gelmiş ise ve siz bu durumu bilgi ve belgelerle ispatlayabiliyorsanız o zaman 3713 s.k. kapsamında verilen haklardan yararlanabilirsiniz. Şu an vermiş olduğunuz bilgilere istinaden taraınıza SGK tarafından yalnızca yetim aylığı bağlanmış olmasında herhangi bir sorun görünmüyor. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
12 Eylül 2012

Hamit Bey,
Gaziehaber.com’da yayımladığınız haberiniz için elimden geleni yapacağım.
Tüm okurları bu özene davet ediyorum.
Ancak benim banam vefat ettiğinde emekli olduğu için devlet bana kanun kapsamına girmiyorsun diyor. Ayrıca olayda babam orda buluyordu yani bir görevi yoktu. Yasanın iş hakkından yararlanamaz mıyım?

 Avatar Yok
29 Aralık 2012

sayın sibel hanım babanız görev başında iken şehit olmadığı için bence bu kapsama girmez Hamit beyinde söylemiş olduğu gibi başınız sağolsun ama benim düşüncem bu yönde iyi günler.

 Avatar Yok
29 Aralık 2012

sibel hanım affınıza sığınarak söylüyorum,şehitlik mertebesi hakkında çok araştırma yaptım ben de bir şehit kardeşiyim kardeşim askerlik görevini yaparken bizzat çatışma sırasında şehit oldu bu nedenle babanız görev esnasında olmadığı için kapsama girmez diye düşünüyorum iyi akşamlar.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun