Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
07 Eylül 2012

Merhaba Benim kimliğimdeki kütük kayıtlarıyla alakalı sıkıntılarım vardı.Kütüğümde kız olarak yazılmışım;Bunu mahkeme yoluyla düzelttim.Şuan yaşım 33 ve askerliğimi yapmak istiyorum.Lakin babam vefat etti,erkek kardeşim yok,evli ve 3 çocuk babasıyım bakmakla yükümlü olduğum ailem ve annem var.İkamet ettiğim bölgede askerlik yapmak istiyorum.Bu konuyla alakalı bir başçavuş yakınımdan aldığım bilgiye göre ikamet ettiğim bölgede askerlik yapmama dair bir kanunun olduğunu söyledi ama şubelere gittiğimiz zaman kimse yardımcı olmuyor yada bilmiyorlar.Sizden bu konuyla alakalı yardım istiyorum .Teşekkür ederim.

8 Cevap |
11.041 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
07 Eylül 2012

Merhaba, bildiğim kadarı ile bahsettiğiniz şekilde sizin durumunuzda olanlara yönelik ikamet ettikleri yerde askerlik hizmetini yapabilmelerine yönelik olarak herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak durumunuza ilişkin olarak yardım alabilirsiniz. Bu hususta detaylar aşağıda sunulmuştur. Saygılarımla.
—————
Kimler Faydalanabilir:

4109 Sayılı Asker Ailelerinden muhtaç olanlara yardım hakkında kanunun 2.maddesi gereği yardımdan istifade için asağıdaki şartlar gereklidir:

a) Askerin usul = Üstsoy (Anne, Baba) veya füru = Altsoy (Çocuklar), karısı, kız veya erkek kardeşi olmak;
b) Yiyecek veya sair ihtiyaçları askere giden tarafından temin edilmekte bulunmak;
c) Mahalli rayice nazaran idare ve ihtiyaçlarını temin edecek ne kendilerinin, ne askere gidenin geçim vasıta ve imkanı bulunmamak.

Ayrıca askerin sevki sırasında Belediyemiz sınırları dahilinde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Muhtarlık tahkikat belgesi ve Zabıta Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma sonucunda ikamet etmediği tespit olunursa dosya ilgili Belediye Başkanlığına gönderilir.

Nasıl Basvuru Yapılır:

Yardım İsteyen Asker Ailesi Hakkında aşağıda bulunan Muhtarlık Tahkikat Belgesi Formu ilgilileri tarafından doldurularak gerekli belgeler eklenir ve Belediyemiz Yazı İşleri Müdürlüğü’ne teslim edilir.
Muhtarlık Tahkikat Belgesi Formu

Gerekli Belgeler:

İlgili Muhtarlıktan;

Askerin Nüfus Cüzdan sureti.
Asker yardımı isteyen kişinin (Anne, Baba, Eş) Nüfus Cüzdan sureti
Ikametgah senedi (Anne, Baba, Eş)
Muhtarlıktan Fakirlik Belgesi.
Askerin Babası sağ ise çalışmıyorsa Devlet Hastanesinden Heyet Raporu.
Askerin Kardeşi veya Çocuğu varsa Nüfus Cüzdanlarının fotokopisi.
Askerin okuyan Kardeşi veya çocugu varsa okuduğu okuldan öğrenci belgesi.
Oturulan ev kira ise kira kontratı
Asker evli ise, Evlenme Cüzdanının fotokopisi
Süreç:

Bu evraklar tamamlandıktan sonra Belediyemizce dosya açılıp değerlendirmeye alınarak aşağıda belirtilen yazışmalar yapılır:

Nüfus Müdürlüğü’nden: vukuatlı nüfus kayıt örneği.
Memleketi Tapu Sicil Müdürlüğü’nden: Gayrimenkul araştırma kaydı evrakı.
Sarıyer Tapu Sicil Müdürlüğü’nden: Gayrimenkul araştırma kaydı evrakı.
Askerlik Belgesi (Yerli veya yabanci Askerlik Şubesi’nden)
Zabıta Müdürlüğü’nden Arastirma Belgesi
Yazışmalar sonucu gelen evraklar değerlendirilir. Durumu uygun görülen Asker ailesi yardım dosyası için, karara baglanmak üzere, Başkanlık Teklifi yazılır. Onaylanması için Kararı yazılıp Encümene sevki yapılır. Encümende uygun görülen dosyaların hesapları yapılarak Ödeme Emirleri düzenlenir. Hesap İşleri Müdürlüğü’ne aktarılarak aylık bağlanır.

4109 sayılı Kanunun 2. maddesinde belirtilen şartı taşımayan talepler idaremiz tarafından reddedilerek ilgilisine yazılı olarak bilgi verilir.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
22 Temmuz 2013

Babam 5434/56 ordu vazife malulü olarak emekli. Askerlik hizmetimi ikamet yerime yakın bir yerde yapmak istiyorum. Ancak bahsedilen metinde ikamet yerine yakından kasıt nedir? vb gibi konular tamamen yuvarlak şekilde cevaplanmış, askerlik şubesindeki memur bu konuda direnir yada beni geçiştirirse hangi yasaya atıfta bulunulacağı da belirtilmemiş. Bir fikriniz var mı komutanım?
———————–
ilgili metin;
TSK Erbaş ve Er İşlemleri Yönergesi uyarınca; askerlik hizmetini yapmakta iken şehit/malul olan kamu personelinin askerlik hizmeti yapacak kardeş ve çocuklarının dağıtımları mümkün olduğu kadar ikamet ettikleri yere yakın birlik, kurum ve karargahlara yapılır.
Bu haktan yararlanmak için; hak sahibi veya ailesinin öncelikle Askerlik Şubesi Başkanlığına, bu başvuru için geç kalınmışsa, eğitim birliğine veya oğlun/kardeşin mensup olduğu Kuv.K.lığına dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve şehit belgesi ile başvurması gerekmektedir. Bu talep askerliğin her safhasında yapılabilir

 Avatar Yok
14 Mayıs 2014

dağıtımda çıkarsa yaparsın, başka bir şans yok bence.

 Avatar Yok
14 Mayıs 2014

dağıtımda çıkarsa yaparsın, başka bir şansınız olmaz.

 Avatar Yok
28 Temmuz 2015

Ben suanda ankara da askerim, bnm bildiğim kadarıyla ailemin ikamet ettiği yerde askerlik görevimi yerine getirme hakkım varmıs annemin saglık sorunları nedeniyle Ayrıca calısan kimsenin olmaması nedeniyle bunun için önce hastaneden heyet raporu alıp dilekçeyle belgelendirip j. G kom gönderdim şuan cevap bekliyorum olursa ikamet ettiğim yerde askerliğimi yerine getircem

 Avatar Yok
17 Kasım 2015

ben acemi birliğindeyken bi arkadaş vardı evi hemen tümenin yanındaydı şans işi aslında

 Avatar Yok
10 Ocak 2016

çok az şansın olmakla birlikte olabilme ihtimali var kardeşim ben Şırnak’ta askerlik yaptım. Cizre nüfusuna kayıtlı bir arkadaşımız da aynı yerde askerlik yaptık.

 Avatar Yok
24 Şubat 2017

selamın aleykum ıy günler ben sehıt kardesıyım bı aydır ıse başladım askerlikten muaf olma varmı ben ıstemıyorum muaf olmayı ama unı bıtırıp asteğmen olarak yapmak ıstıyorum olabılırmı bırde ıstedıgımız yermı yoksa ıkamete yakın yerlerdemı yaptırırlar ben abımın sehıt olduğu sırnak cızrede yapmak ıstıyorum da bılgınız varsa yardımcı olunuz teşekkürler

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun