Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
06 Kasım 2012

Sayın komutanım bu önemli siteyi tekrar faaliyete geçirdiğiniz için teşekkür ederim. Ben 6. dereceden devre muayeneye tabi olarak (geçici) şekilde 2010 yılı Mart ayında Ordu Vazife Malulü olarak emekli oldum. Evliyim bir kızım var.Benim kafamı karıştıran 3 sorum var müsaadenizle;
1- Sgk 3 yılda bir 2 defaya mahsus olmak kaydıyla asker hastanesinden Heyet Raporu istiyor. Bu raporda kolumdaki hasarın iyileşmesi durumunda beni tekrar Uzm.J.Çvş olarak göreve devam mı ettirecek yoksa emekli maaşımı alıp bana herhangi bir memurluk yolu göstermeden beni ortada mı bırakacak?
2- Ordu vazife malulü maaşım (5434/45)vefat ettiğim takdirde eşime bağlanabilecek mi?
3- Memurluğa geçmem için kpss ye girmem mi gerekiyor yoksa belediye, üniversite vs yerlerde memur kadrosuna direkt olarak geçebiliyor muyum? Saygılarımla…

1 Cevap |
5.364 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
06 Kasım 2012

Merhaba, öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Emekli sandığı sağlık kurulu tarafından “Maluliyeti Geçicidir” kararı alındığında 3 yıl ara ile 2 defa kontrol muayenesine tabi olursunuz. Ancak genelde uygulamada 2. kontrol muayenesinde bu karar “Maluliyeti Süreklidir” kararına çevrilebilmektedir. 3 yıl sonra alacağınız heyet raporunda maluliyetinizin sona ermesi halinde tarafınıza bağlanan maaş kesilecektir. Sizin 2008 yılından önce devlet memuriyetine girmiş olduğunuzu değerlendirerek 5434 sayılı yasa kapsamında olduğunuzu düşünüyorum. Bu çerçevede maaşları kesilenler ile ilgili olarak yasada uygulanacak hükümler aşağıdadır;
———————————–
Aylıkları kesilenler hakkında aşağıda yazılı esaslar uygulanır:

a) (Değişik: 6122 – 9.7.1953) Emeklilik hakkı tanınan bir vazifeye tâyin edilmiyenlere isterlerse fiili hizmet müddetleri 5 yıldan fazla 20 yıldan az olmak şartiyle emekli kesenekleri geri verilerek sandıkla alâkaları kesilir.

İstemezlerse veya fiili hizmet müddetleri 20 yıl ve daha fazla ise 61 yaşını doldurdukları zaman fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamına göre emekli aylığı bağlanır veya hizmeti 20 yıldan az ise 82 nci maddeye göre toptan ödeme yapılır. (*) Şu kadar ki bunlardan fiili hizmet müddetleri (Değişik: 7242 – 1.3.1959) (30) yılı doldurmuş bulunanlar emekli aylığı bağlanmasını her vakit istiyebilirler.

b) Emeklilik hakkı tanınan bir vazifeye alınanların eski fiilî ve itibari hizmet müddetleri yeni vazifelerinde geçecek fiili ve itibari hizmet müddetlerine eklenerek haklarında bu kanunun ilgili hükümleri uygulanır

c) Emeklilik hakkı tanınan bir vazifeye tâyin edilmediği gibi emekli keseneğini istememiş, henüz emekli aylığı bağlanmamış veya toptan ödeme yapılmamış olanların eski mâlûllükleri, bunların tamamiyle geçtiği hakkındaki raporların sağlık kurulunca tasdik tarihlerinden itibaren (3) yıl içinde yeniden meydana çıkarsa ilgililer bu tarihten itibaren en çok bir yıl içinde tekrar muayenelerini yazı ile Sandıktan istiyebilirler.

Yapılacak muayenelerinde mâlûllükleri anlaşılanlara raporlarının tasdik tarihlerini takib eden ay başlarından itibaren belirtilen dereceleri üzerinden yeniden vazife mâlûllüğü aylığı bağlanır.
—————————————
Allah göstermesin ama siz vefat ettiğiniz taktirde eşinize dul maaşı bağlanacaktır.
—————————————
Ordu Vazife Malulleri için maalesef memur ya da işçi olmak sureti ile direkt devlet tarafından atama yolu ile iş hakkı tanınmamıştır.
—————————————
Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun