Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
15 Mart 2013

Merhaba! Ben devlet hastanesinde hemşire olarak görev yapmaktayım.2012; de çıkan yasaya göre mesai saatleri dışında nöbet ve gece vardiyasından muaf olduğum yazıyor.Buna istinaden 1 yıldır nöbet tutmuyorum.Ancak eşim 3 beyin ameliyatı, 2 kol ameliyatı geçirdi.Sağ tarafı felç oldu. Konuşmada,okuyup yazmada problemleri var.ayrıca hastalanıp ateşi çıktığında sara nöbeti gibi nöbet geçiriyor.Buna rağmen çalıştığım işyerim bana hafta sonu 8-5 mesai yazacak.Çünkü bu yazılan fazla mesai olarak geçiyormuş,nöbet değilmiş.Şimdi soruyorum size aranacak bir hakkım varmıdır yoksa susup oturmalımıyım?

3 Cevap |
5.309 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
15 Mart 2013

Merhaba, 30.01.2010 tarihli ve 27478 sayılı resmi gazetede yayımlanan aşağıda linkini verdiğim 2010/2 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 3. maddesine göre; “Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; özürlü aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır.” hükmü bulunmaktadır. Burada geçen ifadelerden “fazla mesai süreleri” nin de aynı kapsamda değerlendirilmesi gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu itibar ile mezkur Başbakanlık Genelgesine istinaden ikamet ettiğiniz yerdeki Gazi dernek ve vakıfları ile irtibata geçerek çalıştığınız hastanenin Başhekimine durumu iletmelerini sağlayabileceğiniz gibi, bütün girişimlerinize rağmen genelgeye aykırı olarak idare size mesai yazmakta ısrar ederse bir avukat ile görüşerek idare mahkemesine ilgili işlemin iptaline yönelik dava da açabilirsiniz. Bu hususta geri adım atmamanızı ve hakkınızın takipçisi olmanızı öneririm. Saygılarımla.
…………………………………………………
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/01/20100130-18.htm


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
15 Mart 2013

hamit bey sizi bilgilendirecektir hiç bir şüpheniz olmasın

 Avatar Yok
16 Mart 2013

hamit bey bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun