Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
02 Nisan 2013

1- Babam imamken Şehit edilmiştir. Biz şu ana kadar kira yardımı almıyorduk sizin sitenizden yeni öğrendik. Kira yardımı için SGK’ya, Şehit ailesi bürosuna ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına gittik bizi başlarından savmak için her biri birine yolladı bir cevap alamadık. Engel olur mu hangi evraklarla nereye baş vuralım.
2- Annem abimin evinde oturuyor kira kontratı abim ile annem arasında olursa bir sorun olur mu?
3- Bize tütün ikramiyesi veriliyor mu (eskiden verilmediğini biliyorduk ancak yeni yasa çıktığını söylüyorlar.) bize yardımcı olun.

4 Cevap |
6.898 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
02 Nisan 2013

Hamit abi öncelikle bıkmadan sorularımızı cevapladığınızdan sizlere teşekkür ederim. Ben size babam imamken şehit edildi ondan dolayı kira yardımı alabilirmiyiz dedim sizde “Babanızdan dolayı emekliliğinize esas kanun 3713 s.k. olmadığından ve 5434 s.k. kapsamında olduğunuzdan bu haktan yararlanabileceğinizi sanmıyorum.” dediniz. Fakat biz 3713 sk. göre babamın maaşını alıyoruz ve bu kanun kapsamında bir oğlu yani ben de işe girdim. Zannedersem daha önce yazdıklarımda eksik bilgi vermişim bu bilgileride göz önünde bulundurarak soruma tekrar cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 Avatar Yok
02 Nisan 2013

Merhaba, 3713 s.k. 21. maddesi hükmüne göre kamu görevlilerinden “Yurtiçinde ve yurtdışında kamu konutlarından yararlanmakta iken malul olanların kendileri, ölenlerin aylığa müstehak dul ve yetimleri, Kamu Konutları Kanununda gösterilen özel tahsisli konutlarda oturanlar hariç olmak üzere, bir yıl süreyle kamu konutlarından yararlanmaya devam ederler. Bu süre sonunda kamu konutundan çıkacaklar ile kamu konutundan yararlanmayanlar ve özel tahsisli konutlarda oturanların istekleri halinde ikametgah olarak kullanacakları yurtiçindeki taşınmazın kira bedeli on yıl süre ile Devletçe karşılanır. Yurtdışındaki özel tahsisli konutlarda oturanların yurtdışı kira bedelleri de istekleri halinde bir yıl süre ile Devletçe karşılanır.” hükmü bulunmaktadır. Babanızdan dolayı emekliliğinize esas kanun 3713 s.k. olmadığından ve 5434 s.k. kapsamında olduğunuzdan bu haktan yararlanabileceğinizi sanmıyorum.

2- Kira yardımının kullanımında bu tür muvazaalı işlemler tespit edildiğinde geriye dönük faizi ile ödenen tutarlar geri talep edildiği gibi, idare tarafından yargı yoluna gidilebilmektedir. Ağabeyinizin dairesini annenizin kiralaması durumunda ödenecek kiranın belirlenmesinde objektif olunamayacağı ve tutarlı bir bedel belirlenemeyeceğinden hareketle tavsiyem böyle bir uygulamaya girilmemesi yönündedir.

3- 5434 sayılı TC. Emekli Sandığı Kanununun Ek 79 uncu maddesine göre tütün ikramiyesi aşağıdaki kişilere ödenir;

1) Harp malullerine,

2) Şehit dul ve yetimlerine,

3) Barışta, olağanüstü yönetim usullerinin uygulandığı haller ile talim, tatbikat veya manevra sırasında görevin veya çeşitli harp silah ve vasıtalarının sebep ve tesiriyle vazife malûlü sayılan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile askeri harekâtı gerektiren iç tedip hareketleri veya güvenlik veya asayişin sağlanmasında Silahlı Kuvvetlerle birlikte veya ayrı olarak görevlendirilenlerden bu görevlerin çeşitli sebep ve tesirleriyle vazife malûlü sayılan jandarma ve emniyet mensupları ile sivil görevlilere,

4) (3) üncü maddede belirtilen görevlerin ifası sırasında, bu görevlerin çeşitli sebep ve tesirleriyle ölenlerin dul ve yetimlerine,

Hak sahiplerine, yukarıda yazılı durumlar sebebiyle, sosyal güvenlik kurumunca aylık bağlanmasına esas olan tarihten geçerli olmak üzere müracaat tarihini izleyen yılın en geç ilk üç ayı içinde ek ödeme yapılır. Ay farkları yıllık miktarın on ikiye bölünmesi suretiyle hesaplanır. Tütün ikramiyesinin size de ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak sağlıklı bilgi almak adına 170 alo bilgi hattından sorunuzu yöneltebileceğiniz gibi, aşağıda linkini verdiğim SGK Bilgi Edinme bölümünden de sorunuzu yönelterek yanıt arayabilirsiniz. Saygılarımla.
—————————————————————-
http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/bilgi_edinme/


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
26 Eylül 2013

tütün parasını 2014 yılı için 3 ncü derece nekadar alacak birde eğitim yardımı ana sınıfına yapılıyormu? teşekkürler

 Avatar Yok
17 Şubat 2016

KİRA YARDIMI
3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevler nedeniyle;
-Malul duruma düşerek aylık bağlananlarla, bunlardan ölenlerin aylığa hak kazanan dul ve yetimlerinden bir yıl süreyle kamu konutlarından yararlanmaya devam ettikten sonra ayrılanların,
-Kamu konutundan yararlanmayanların,

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun