Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
15 Nisan 2013

1992 yılında köy korucusuydum.Görevimi 5 yıl 6 ay 20 gün yaptım.Ancak bilmediğim nedenlerden dolayı idare tarafından görevime son verildi.Sorum şu acaba ben tazminat alabilir miyim?Alabilirsem de hangi mahkemeye dava açmam gerek? cevaplarınız için teşekkürler.

konunu üzerine gitmemem nedeni bağkur veya ssk dan faydalanırım diye.bize karakolda oş bir antrak verdiler biz üç arkadaştık imzaladıktan sonraki bir hafta iki arkadaş olarak görevimize son verildi 3.arkadaşımız halen devam etmektedir.Eğer su ise neden halen 3.arkadaşımız devam ediyor.Beş yıl yaptığıma dair elimde belgelerim vardır.

3 Cevap |
3.794 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
15 Nisan 2013

Merhabalar, tazminat ile ilgili olarak bir avukatla görüşmenizi öneririm. Aynı konuya ilişkin daha önceden sormuş olduğunuz soruya vermiş olduğum yanıt aşağıda sunulmuştur. Saygılarımla.
———————————————————————-
avukat beyin bahsettiği gibi bu zamana kadar beklemeniz hata olmuş. Ancak tazminat ile ilgili olara 442 sayılı yasaya göre; “55 yaşını doldurup onbeş yıldan az hizmeti olan veya 55 yaşını doldurmamış olan geçici köy korucularından; sağlık ve idarî nedenlerle görevine son verilenler ile ölenlere (55 yaşını doldurmamış olmakla birlikte onbeş yıl veya daha fazla hizmeti bulunanlardan görevleri ile ilişikleri devam etmekte iken vefat edenler hariç), 20.000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan aylık katsayısı ve hizmet yılı ile çarpımı sonucunda bulunacak miktarda tazminat ödenir.
55 yaşını doldurmadan kendi istekleri ile görevlerinden ayrılan geçici köy korucularına, hizmet sürelerine bakılmaksızın 20.000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan aylık katsayısı ve hizmet yılı ile çarpımı sonucunda bulunacak miktarda tazminat ödenir.
Tazminat hesabında bir yıldan az olan hizmet süresi bir yıl kabul edilir. Bir tam yılı aşan süreler için; ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süre ile orantılı ödeme yapılır. Vefat eden geçici köy korucularının hak ettiği tazminat kanunî mirasçılarına ödenir. Verilecek tazminat tutarından herhangi bir vergi ve kesinti yapılmaz. Ek 16 ncı madde uyarınca aylık bağlanan veya disiplin hükümlerinin uygulanması sonucu görevlerine son verilen geçici köy korucularına bu madde hükümlerine göre tazminat ödenmez.
Geçici köy korucularından görev süresi içinde vefat edenlerin eşine ve çocuklarına, bunlar yoksa anne ve babasına, bunlar da yoksa kardeşlerine, 15.000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda herhangi bir vergi ve kesintiye tâbi tutulmaksızın ölüm yardımı ödenir.
Geçici köy korucularından sakatlananların kendilerine, ölenlerin ise dul ve yetimlerine 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanmak suretiyle malûllük ya da dul ve yetim aylığı bağlanmış olması durumunda; bu madde hükümlerine göre ayrıca tazminat ödenmez, önceden bu madde hükümlerine göre tazminat ödenmiş olanların almış oldukları tazminat tutarı 2330 sayılı Kanun hükümlerine göre ödenmesi gerekecek nakdî tazminat tutarından düşülür.” hükmü gereğince tazminat alınması gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
29 Nisan 2013

slm hamit bey dün size sorumu gönderdim babam uzak bir ilde görev yapıyordu evinden çocuğundan,eşinden ayrı göreve giderken kaza geçirip hayatını kaybetti,bize 5434/45 yasasını uygun gördüler ben bunu kabul etmiyorum 2330 yasasına gecebilirmiyiz,avukat tuttuk kaza paramızı alamadık emekli paramızıda avukat elimizden aldı hiç birşey yapmıyor arıyoruz cevapbile vermiyor ne yapmamız gerekiyor bize yardım edin saygılarımla.

 Avatar Yok
27 Aralık 2015

Kaymakamlığa başvurun kaç yıl gürev yaptıysanız ona güre tazminat alacaksınız 6 için 10-12 bin arası para alırsınız çünkü her yıl için iki maaş olarak hesaplanılıyor

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun