Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
25 Kasım 2013

Selamun Aleyküm Hamit Bey, bir sorum olacak:

1996 yılında vatani görevimi yaparken bölücü örgütler tarafından çıkan çatışma sonucu atılan el bombasıyla sağ gözümü kaybettim. Sağlık kurulunca 5. dereceden maaş almaktayım. 14.10.2013 tarihinde bir rahatsızlığım nedeniyle hastaneye gittim. Yapılan tetkitler sonucu sağ gözümün arkasında çıkarılması mümkün olmayan olayla ilgili 3 adet yabancı cisim tespit edildi. Başka bir rahatsızlığımdan dolayı bu parçalar yüzünden MR çektirme mümkün değil.Bana sadece sağ gözümden dolayı rapor değerlendirilmişti. Sonradan öğrendiğim bu yabancı cisimlerin sağlık raporuyla kanıtlanması halinde sakatlık derecemin yükselmesine neden olur mu?
1053 sayılı nizamnamenin 60. maddesine giriyor muyum?

1 Cevap |
4.387 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
25 Kasım 2013

Aleykümselam kardeşim, durumunuza göre 60. maddeye girebilmeniz için beyin işlevlerine etki eden sonuçların olması gerektiğini düşünüyorum. Şöyle ki, nizamnamenin 60. maddesinde; “Yaralanma neticesi akciğer, karaciğer, kalp, kafatası ve beyin ve benzeri gibi önemli iç organların içinde kalarak bu organlarda aşikar vazife bozukluğu yapan ve ameliyatla çıkarılması imkansız olan yabancı cisimler.” denilmektedir. Yani bu organlarda (beyin) “aşikar vazife bozukluğu” halinde bu madde kapsamında değerlendirilmektedir. Tabi bu neticenin olup olmadığı yeniden muayene olmanız durumunda ortaya çıkacaktır. Netice itibari ile zaten derecenizin düşme olasılığı olmadığından (147. madde gereği) yeniden muayene olmayı talep etmenizi öneririm. Küçük de olsa 3. dereceye geçme ihtimaliniz var. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun