Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
23 Ocak 2014

Selamünaleyküm hamit abi biliyorum biraz uzun bir yazım olacak ama mazur görün inş.Gazihaber sitenizde göremedim fakat 16.01.2014 tarihli 6 gün önce torba yasa tasarısında olan; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilmiş…
kaynak : http://www.memurlar.net/haber/448861/

BU KANUN TASARISINDA;
”Terörle Mücadele Kanunu kapsamında 45 yaşını doldurduğu için istihdam hakkından yararlanamayacak olanlara, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde İçişleri Bakanlığı’na müracaat etmeleri şartıyla istisna getiriliyor.” deniliyor…

Beklemiş olduğumuz çıkacak olan yönetmenlikte 45 yaşını geçmiş olanlar 6 ay içinde iş hakkına başvuru yapamazlar deniliyordu. şimdi yukarda yazdığım madde yasalaşırsa terör mağdurlarından 45 yaşın üstünde olanlarda 6 ay içinde başvuru yapabileceklermi…?

İKİNCİ SORUM; önceki konuda terör mağduru bekar şehidin anne ve babasına 250 tl maaş bağlanılacağını belirtmişsiniz peki bu 250 tl toplamdamı anne babaya verilecek yoksa ikisine ayrı ayrı olarakmı 250 verilecek…?

SON OLARAK; Gazihaberde bulunan Terör Mağdurlarına Aylık Bağlanma Şartları adlı konuda; ‘herhangi bir tercih olmaksızın bu kapsamda olanlara birden fazla aylığa müstahak olmaları halinde müstahak oldukları aylıkları bağlanacaktır…’
Emekli iken vefat edenlerin aylıkları da hak sahiplerine intikal ettirilecektir…
Anne ve babadan muhtaçlık ve gelir ya da aylık bağlanmamış olma koşulları aranmayacaktır…
ibareleri geçmekte. buna göre engeli maaşı almakta olan bir kişi haketiği terör mağduru maaşınıda alabilirmi yani terör mağduru maaşı bağlanması durumunda engeli maaşı kesilirmi?

Selam Ve Dua İle..

11 Cevap |
8.091 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
23 Ocak 2014

Aleykümselam kardeşim, bahsettiğiniz düzenleme 02.08.2013 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı yasa ile yapıldı. Yeni bir şey değil. Basında çıkan haberler maalesef eksik bilgiye dayalı ve asılsız haberler. O tarihte Meclise gelen yasa tasarısının gündeme alınması beklenmeden 6495 sayılı torba yasa içerisine maddeler dahil edilerek yasalaştı. Daha sonradan yasa tasarısı gündeme alındığında daha önce yasalaşan bu maddeleri de sanki yeni onaylanmış gibi bir izlenim uyandırmışlar. Mevcut yasal mevzuata göre sivil terör mağduru olup 45 yaşını doldurmuş olanların iş hakkı kapsamında 6 aylık başvuru hakları bulunmamaktadır. Bildiğim kadarı ile anne ve babaya ayrı ayrı bağlanıyor. Terör mağduru aylığı kesilmeden engelli aylığını da alabileceğini değerlendiriyorum. Ancak bu hususta 170 SGK alo bilgi hattını arayarak durumunuzu anlatmanız ve oradan da bu bilgiyi teyit etmenizi öneririm. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
23 Ocak 2014

bize yardımcı olduğunuz için teşekkurler

 Avatar Yok
23 Ocak 2014

Çok sayın büyügüm ben Mersin Valiligine başvuruda bulunmuştum .tanıtım kartımın arkasında emekli oldugum kanun ve maddesi yazıyor..5434..45 olayda vazifem başında oldu.Mersin Valiliğine kartımın fotokopisini verdim maddeleri yazıyor .Şimdi benden Ankaraya gidip kanun adı ve maddesini yazan bir kağıt almamı ve kendilere teslim etmem gerektiğini söylüyorlar .tanıtım kartımda zaten bunlar yazıyor lütfen yardım .Ankaraya gitmem gerçekten gerekiyormu?

 Avatar Yok
23 Ocak 2014

hamit abi değerlendirmenize katılıyorum fakat önceki 2013 6495 çıkan yasada iş hakkı için altı aylık süre başvurusu sizden daha önce öğrendğim kadarıyla iptal olmuş. lakin belirtmiş olduğum tarihte düzenleme ile komisyondan geçen torba yasada hernekadar göz boyama gibi önceki aynı bazı maddeler ve 45 yaş 6 ay maddesi şuan tekrar eklenmişsede,sonuçta daha önce iptal olan 6 aylık süre ile iş hakkı yasal olarak tekrar verilmiş görüyorum.? Yoksa 02.08.2013 tarihinde çıkan 6495 sayılı yasadada 45 yaş üstü 6 aylık süre maddesi şuandada aynen olduğu gibi duruyormu? mevcut ise çıkacak olan yönetmenlikteöi iptal olmuş ? yani bu sorun çıkacak olan yönetmenlik ilemi alakalı? açıklığa kavuşturursanız makbule geçer inş..

 Avatar Yok
24 Ocak 2014

VALİLİKLER BAŞVURULARI ALMADAN ÖNCE MAAŞ BAĞLANMA ŞARTINI NORTAYA KOYUYORLAR BUNDAN DOLAYI ÖNCELİKLE MAAŞ BAŞVURUSU YAPMANIZ LAZIM

 Avatar Yok
04 Şubat 2014

hamit bey limit dolduğu icin buradan yazıyorum kusura bakmayın. benim jand astsubay ağabeyim 2002 yılında kalp krizi sonucu vefat etti. şehit sayılmadı bu şekilde vefatlarda istihdam hakkı varmı.(eşi ve çocuğuna aylık bağlandı ve hala orduevlerinden yararlanıyorlar). teşekkürler.

 Avatar Yok
15 Şubat 2014

HASAN KARA kardesim ANKARA ya gitmene gerek yok bulundugun ilin SGK na gidersen iş istihdamından yararlanacagını ve 5434..45 kanunu belirtir bi belge istersen vereceklerdir.

 Avatar Yok
27 Şubat 2014

yapıldı diye biliyoruz kardeş admin daha iyi bilir

 Avatar Yok
12 Mart 2014

adminin dediği gibi kardeşim senin isteğin gipi olur insallah

 Avatar Yok
06 Haziran 2014

1 DEFAYA MAHSUS TANIMLANDI BU HAK YASADAN ÇIKTI

 Avatar Yok
19 Ekim 2014

slm terör magdurları arkadaşlarım bende terör magduruyum ve yaşım 47 yedi oldu yasa 01 08 2012 de çıktığı zaman bildiğiniz gibi daha önce valiliklerden müracaat ediyorduk daha sonra .A.S.P.M lüğünden müracaat almaya başladılar ben ve benim gibi yaşı kırkbeşi geçmiş arkadaşlarımızın durumu ne olacak sayın recep tayip erdoğan daha önce bu yasayı çıkardığında terör magdurlarının hiç birisinin başını eydirmeyecez demişti ama bize yaş sınırı getirdiler bu bize yapılan haksızlık ne olacak .Arkadaçlar benim gibi yaşı geçmiş arkadaşlardan ricam sayın cumhur başkanımıza bu sorunumuzu dile getirmek için ve magduriyetimizi giderilmesi için mektup yazıp bizi bu haktan mahrum etmemelerini rica edelim madem bu yasa bizim için çıkarılmışsa neden iş istihdamından yararlanamıyacaz bizede yazık degilmi bu yüzden yaşı kırkbeşi geçmiş olan arkadaşlardan rica ediyorum cumhur başkanımıza mektup yazıp bu konuyu hallatmesini rica edeilim saygılar

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun