Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
07 Şubat 2014

Selamun Aleyküm Hamit bey şu ana kadar cevabını verdiğimiz sorular ışığında bizlere bir çok bilgiler aktardınız ALLAH sizlerden razı olsun. Sizlere 3 sorum olacak, şimdiden teşekürlerimi sunarım. 2002 yılında vatani görevimi yaparken bölücü örgütlen çıkan çatışmada el bombasının atılması sonucu yaralandım.
1.)2002 yılında aldığım sağlık kurulu raporunda sağ göz fitilsiz Bulbi (yani gözün tüm foksiyonlaeın kaybı)Sağlık kurulunca sakatlık derecesi 5 olarak belirlendi. 2014 yılında aldığım sağlık kurulu raporunda ise sağ göz fitilsiz Bulbi + göz içi yabancı cisim (manyetik)mevcut yazmaktadır.Son aldığım bu raporumu As. Şb. kanalıyla SGK ‘ya gönderdim. Bu raporla bir üs dereceye girebilir miyim?
2.) 2003 yılında iş hakkımı kendim kullandım yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra bazı nedenlerden dolayı istifa ettim. Şu anda 20 yaşında olan çocuğuma müracaat edebilir miyim? Veya Gazilere ilerde 2. iş hakkı olacak mı?
3.) Ocak 2014 yılında aldığımız % 25 zam her yıl verilecek mi?

4 Cevap |
6.766 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
07 Şubat 2014

Aleykümselam kardeşim, öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Allah sizden de razı olsun. 1053 sayılı Vazife Malullüklerinin Nevileri ile Dereceleri Hakkındaki Nizamnameye göre; “Bir gözün protez tatbikı kabil olacak şekilde çıkarılması (Enükleas-yon) veya tam atrofisi veya harabiyeti neticesi tam körlüğü.” 5. derece olarak adlandırılmakta olup, yeni aldığınız rapora istinaden dereceniz yükselme olacağını sanmıyorum. 4. derece hükümlerinde 2. gözde de rahatsızlık olması durumu halleri düzenlenmiştir. Gazilere 2. iş hakkı verilmesi durumunda bu verilecek hakkı çocuğunuza kullanabilirsiniz. Ancak 1. iş hakkını daha önceden kullanmış olmanız nedeni ile atandığınız görevinizden istifa etmiş olsanız bile siz ya da çocuğunuzun yeniden iş hakkından yararlanabilmesine imkan bulunmamaktadır. 6495 sayılı yasa ile tanınan % 25′lik aylık artışına ilişkin düzenleme bir defaya mahsus olarak gerçekleşmiş olup, her sene % 25 zam verilmesi söz konusu değildir. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
10 Temmuz 2014

Bildigim kadariyla henuz ikinci is hakkikonusunda bir duzenleme yok, eger olursa basvuru yapabilirsiniz.

 Avatar Yok
20 Ağustos 2014

yeni aldığınız rapora istinaden dereceniz yükselme olacağını sanmıyorum.

 Avatar Yok
20 Mart 2015

imkansız gibi bu hak alınasıya yıllar geçti zor gibi

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun