Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
12 Mart 2014

Hamit bey Şırnak’ta 2012-12-24 tarihinde kaçan uyuşturucu kaçakçılarını Araç ile takip ederken şarampole yuvarlanmak suretiyle kaza gecirdik 5. dereceden ağır yaralı olarak tedavi görüyorum vazife malülü ve idari polislik İçin müracaat etmeyi düşünüyorum ama haklarımı tam olarak bilmiyorum c dilim rapor aldığımda bana ikinci bir maaş baglanir mı eşim tarih öğretmeni ama atanamadi İş Hakkından faydalanabilir mi elektirik ve su indirimi vb. haklardan faydalanabilir miyim

3 Cevap |
3.695 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
12 Mart 2014

Merhabalar kardeşim, mevcut olaya baktığımızda 2330 s.k. kapsamına girmeniz gerektiğini değerlendiriyorum. Sorunuza 2330 sayılı yasa kapsamında olduğunuzdan hareketle yanıt verecek olursak, idari polis memuru olarak görevinize devam ederken aynı zamanda vazife malulü aylığı da alabileceksiniz. Bunun yanında elektrik ve su indirimi, tütün ve eğitim yardımları, faizsiz konut kredisi, ücretsiz seyahat kartı gibi haklardan siz de yararlanabileceksiniz. İş hakkı ile ilgili olarak idari polis olarak göreve devam edenlerin durumları maalesef halen netlik kazanmadı. Önümüzdeki günlerde çıkarılacak olan iş hakkı uygulama yönetmeliği umarım bu konuya bir açıklık getirir. Şöyle ki iş hakkını düzenleyen 3713 s.k.’nun EK-1 maddesinde; “….istihdam hakkını sağlayan olayın meydana geldiği tarihten sonra söz konusu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken bu görevinden ayrılmış olanlar ….yukarıdaki fıkraların uygulanmasında dikkate alınmaz….” hükmü yer almaktadır. Bu çerçevede daha önceden 5434/64 kapsamında olan ve görevine belirli bir süre devam ederek görevinden ayrılması dolayısı ile iş hakkından eş ya da çocuğunun yararlanabileceğini belirtmektedir. Bu açıklama çerçevesinde durumunuzu değerlendirdiğimizde herhangi bir sorun olmadan iş hakkından eşinizin yararlanabileceğini değerlendiriyorum. Ancak kanun maddesi farklı yorumlara o kadar açık ki, sanki bu durumda olanların iş hakkının kullanımında hiç bir şekilde dikkate alınmayacağı gibi bir sonuçta çıkarılabilir. Umarım Bakanlık cevabi yazısındaki gibi eşiniz için iş hakkını sorunsuz bir şekilde kullanırsınız. Eşiniz kadro imkanlarının müsait olması durumunda tarih öğretmeni olarak atanabileceği gibi normal memur olarak da ataması yapılabilir. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.
————————————————————
http://www.gazihaber.com/haber/3422/is-hakkinin-kullanimi-ile-ilgili-bakanlik-yazisi.html


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
13 Mart 2014

Allah razı olsun teşekkür ederim çok aydınlatıcı bir açıklama oldu

 Avatar Yok
14 Nisan 2014

bende aynı konudan muzdaribim. konu netleşince buradan paylaşırsanız sevinirim

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun