Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
27 Mart 2014

Oncelikle bizim sorulara cevap verdiginiz icin tesekkur ederim. Benim iki sorum olacak. Sivil teror magduru ucretsiz seyahat kartindan faydalanabilir mi. Bir de sehitlere 3 kisi sivil vatandas ve gazilere de 2 is hakki icin calismalar varmis bu soylenti dogru mu. Şimdiden cok tesekkur ederim abi. Saygilar

6 Cevap |
6.018 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
27 Mart 2014

Merhabalar kardeşim, ben teşekkür ederim. Aşağıda ücretsiz veya indirimli seyahat kartı hakkından kimlerin yararlanabileceği görülmektedir. Bu sayılanlar arasında 5233 sayılı yasa kapsamında yer alan sivil terör mağdurları bulunmamaktadır. Bunun yanında iş hakkında yeniden düzenleme yapılacağına ilişkin somut bir gelişme henüz bulunmamaktadır. Saygılarımla.
—————————————————————————–
Ücretsiz seyahat hakkından yararlanacak kişiler
MADDE 4 – (1) 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca demiryolları ve denizyollarınınşehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaklar aşağıda belirtilmiştir:
a) 24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında aylık bağlananların kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış çocukları.
b) 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı ve mülga 64 üncü maddesi, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesinin sekizinci fıkrası, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlarda belirtilen haller kapsamında;
1) Hayatını kaybedenlerin,
2) Harp veya vazife malulü sayılanlardan aylık almakta iken hayatını kaybedenlerin,
3) Harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta olanların,
4) Harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta iken, sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam etmekle birlikte veya 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine göre sigortalı olmayı gerektiren bir işte çalışmaya başlamış olmakla birlikte bu aylıkları kesilmesi gerekmeyenlerin,
kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış çocukları.
c) 5434 sayılı Kanunun mülga 45 inci maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen haller kapsamında;
1) Hayatını kaybedenlerin,
2) Harp veya vazife malulü sayılanlardan aylık almakta iken hayatını kaybedenlerin,
3) Harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta olanların,
4) Harp ve vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta iken, sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam etmelerinden veya 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamalarından dolayı aylıkları kesilenlerin,
kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış çocukları.
ç) 28/5/1986 tarihli ve 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki hizmetleri sebebiyle vatani hizmet tertibinden aylık bağlananların kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış çocukları.
d) 24/6/2008 tarihli ve 5774 sayılı Başarılı Sporculara Aylık Bağlanması ile Devlet Sporcusu Unvanı Verilmesi Hakkında Kanuna göre aylık bağlananların kendileri.
e) Engelliler için sağlık kurulu raporuyla % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin ise kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
02 Nisan 2014

yönetmenlik çıksa hey şey daha net belli olacak ama …

 Avatar Yok
05 Nisan 2014

suanda yasa çıktı muracat nasıl yapcaz onu bilemiyoruz

 Avatar Yok
06 Nisan 2014

kesinlikle katılıyorum bu hafta yada nisanın 20 sinden önce çıkar diye ümit ediyoruz

 Avatar Yok
12 Nisan 2014

%40 ve üzeri raporun varsa seyahat katı alabilirsin kardeşim ben baş vurdum

 Avatar Yok
29 Mayıs 2014

az önce Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne eksik evrakları tamamlamak için gittim. sivil şehit ailelerine maaş bağlanmışsa 25 yaşından küçük bekarlar için ücretsiz seyehat kartı alabileceğim söylendi. 1 adet biometrik fotoğraf ve ücretsiz seyehat kartı başvuru formu doldurmamı istediler. sivil şehit aileleri de artık ücretsiz seyehat kartından yararlanabiliyor. saygılar..

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun