Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
30 Nisan 2014

Merhaba Hamit bey, ben 1981 de İzmir de Gültepe olaylarında vuruldum ağır yaralandım. Daha sonra izmir polis okulunda idari polis olarak görevlendirildim. 1996 da emekli oldum. yalnız 1991 de vurulduğumdan dolayı ameliyat olduğum yerden yeniden ameliyat oldum vurulmamla bağlantılı olduğuna dair raporum var. geçen ay ameliyat yerim patladı ve yeniden ameliyat oldum ve 1981 deki silahlı yaralanmadan dolayıdır diye bir rapor daha aldım. şimdi bu konu ile ilgili ne yapabilirim gazi haklarından veya nakdi tazminattan yararlanabilir miyim?

5 Cevap |
4.420 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
30 Nisan 2014

Değerli kardeşim, İzmir Polis okulunda idari polis olarak görevlendirilmeden önce en son aldığınız kati raporda “aktif polis olamaz, idari polis olarak çalışabilir” şeklinde miydi? Bu şekilde rapor alınmamasına rağmen idare sizi polis okulunda görevlendirdi ise vazife maluliyetinden söz edebilmek çok zor. Çünkü vazife maluliyeti görevin sebep ve tesiri ile gerçekleşen rahatsızlıkların bulunulan görevi yapamayacak düzeyde olması halinde mümkün olabilmektedir. Yıllar sonra var olan rahatsızlıklarınız dolayısı ile sağlık durumunuz % 60 ve üzeri sakatlık oranı oluştuysa, ya da “polis olamaz” ya da “aktif polis olarak görev yapamaz, idari polis olarak çalışabilir” durumuna geldiyse, sağlık raporunda da Gültepe’de başınıza gelen yaralanma hadisesinin devamı olduğu açık olarak belirtiliyorsa tabi ki vazife maluliyeti hükümleri işleyebilecektir. Ancak mevcut olayın görevli iken, vazifenin tesiri ile gerçekleştiğini ispatlayıcı bilgi ve belgelere sahip olmanız da önem arz ediyor. Bunun yanında eğer 5434 sayılı kanunun 40. maddesinde sayılan muayene yaş hadlerini de aşmadıysanız (Aşağıdaki tabloda sizin için 55 yaş görünüyor), hastane tarafından bahsettiğim şekilde rapor verilecek seviyede rahatsızlığınız mevcutsa ve raporla belgelediyseniz, SGK’a emekliye ayrılmak için raporunuzu ve olaya ilişkin elinizde olan bilgi ve belgeleri gönderebilirsiniz. Bu hususta SGK ilgili kurumlarla gerekli yazışmaları da yaparak karar verecektir. Kararın olumsuz neticelenmesi halinde dava açma hakkınız olduğu gibi, rapor tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde maddi ve manevi tazminat davası açabilme hakkınızda bulunmaktadır. Bu hususlarda detaylı bilgi için alanında uzman bir avukat ile konuyu mütalaa etmenizde fayda var. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.
—————————————————————————————
5434 sayılı kanunun 40. maddesine göre Emniyet Mensupları muayene yaş hadleri;

Emniyet mensupları:
1 – Her derecedeki emniyet müdürleri ve emniyet ve polis müfettişleri 60
2 – Emniyet müfettiş yardımcıları ve emniyet amirleri 58
3 – Başkomiser, komiser ve komiser yardımcıları 56
4 – (Değişik: 16/6/2010-5997/13 md.)Kıdemli başpolis memuru, başpolis
memuru ve polis memurları 55


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
01 Mayıs 2014

BİMER E (BAŞBAKANLIĞA) YAZMANIZ DURUMUNDA SGK BİR TAKIM BELGELER İSTİYOR. İSTENİLEN BELGELERİ GÖNDERMENİZ HALİNDE TESPİT KURULU KARARA BAĞLAYIP VAZİFE MALÜLÜ İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR.

 Avatar Yok
08 Mayıs 2014

Evrak Bilgileri
Sicil No Adı Soyadı Evrak Tarihi– Geldiği Yer Varide Tarihi Evrak Türü Evrak Detay
………….. İBRAHİM …. 25/03/2014 ELDEN 9990….. 25/03/2014 TAHSİS Detay
………….. İBRAHİM …. 28/02/2014 İÇİŞL B 4441…. 24/02/2014 TAHSİS Detay
………….. İBRAHİM …. 02/01/2014 EMN GEN MÜD 44066…. 08/01/2014 TAHSİS Detay
15 kasım 2013 yolladım genel müdürlüğe ama hala bir sonuç olamadım vazife malüllüğüm sizce daha ne kadar sürerde sonuçlanır. saygılarımla

 Avatar Yok
11 Mayıs 2014

hamit bey idari polis olarak görev yapabilir raporum var. ancak muayene yaş haddi nedir ben 60 yaşımdayım. bu bir engel oluşturacak mıdır ?

 Avatar Yok
20 Ekim 2014

ben içişleri bakanlığına gönderdim..onlar emniyet genel müdürlüğne müdürlükte sgk ya göndermiş…ama bana sgk olumsuz cevap göndermiş ti..

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun