Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
14 Nisan 2014

Hamit bey cevaplarsanız çok sevinirim kimseden doyurucu bir cevap alamadım
11 yıllık polis memuruyum, ocak 2014 tarihinde devlet hastanesi kardiyoloji bölümünde muayene oldum (efor, eko, ekg, röntgen vs.) kalbimle ilgili hiç bir sorunumun olmadığı söylendi fakat 2 ay sonra görevde iken yol uygulaması yaptığımız sırada durdurduğumuz otobüsten inen kişiler ile otobüsü takip eden araçlardan inen kişiler (hasımları) arasında kavga çıktı ve arbede sırasında ayırmaya çalışırken ben kalp krizi geçirdim ve hastane acil servisine götürüldüm akabinde üniversite hastanesine sevk 4 gün yoğun bakım 2 anjiyo ve kalbi besleyen damara sitent takıldı. 10+10+10=30 gün iş göremez raporu verildi. Ben hastaneye sevk edildikten sonra, kalp krizi geçirmeme sebep olan olaydaki kişiler barıştırılarak maalesef işlem yapılmadan hatta kimlik bilgileri bile alınmadan serbest bırakılmış.
Hamit bey; Bu olayla ilgili maddi tazminat talep edebilirmiyim, Malulen emeklilik (vazife yada adi malullük) veya idari polislik verilirmi cevaplarsanız sevinirim saygılarımla

4 Cevap |
6.516 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
14 Nisan 2014

Değerli kardeşim, öncelikle geçmiş olsun. Olayın oluş şekline bakılırsa vazife malullüğünüzün ispatı çok zor görülüyor. Neticede kalp krizi hadisesinin olaydan kaynaklı olduğunu ispatlasanız bile olaya ilişkin hiçbir rapor, tutanak vs. tutulmamış olması işinizi zorlaştıracak gibi duruyor. Bu noktada kati raporda kalp krizi hadisesinin olaya müdahaledeki aşırı heyecan durumundan dolayı gerçekleştiği belirtilirse ve bu da heyet raporunda açık olarak ifade edilirse, ayrıca raporda mevcut rahatsızlığınıza istinaden aktif polis olarak görev yapamaz kararı alırsanız küçük de olsa vazife malulü olmanız için bir ihtimal bulunmaktadır. Ancak burada anjiyo denildiğine göre daha önceden kalp damarlarınız tıkalı ise, bu noktada da vazife maluliyetinden söz edebilmek zorlaşmaktadır. Sizin durumunuza benzer şekilde operasyon esnasında kalp krizi geçirerek Şehit olan geçici köy korucusu Sait YAMAN’ın yakınlarına vazife maluliyeti kapsamında aylık bağlanmamıştır. Yaptıkları tüm müracaatlarda maalesef olumsuz neticelenmiştir. Bu hususta sitemiz Gazihaber.com’da daha önce yaptığımız habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
————————————————————————————
http://www.gazihaber.com/haber/2606/korucu-sehit-sayilmadi.html
————————————————————————————
SGK vazife maluliyetinin tespitinde daha çok belge üzerinde kararını vermektedir.
Bu noktada;
1- İlk kaza raporu
2- Ayrıntılı kaza raporu
3- Olay yeri tespit tutanağı
4- Olay yeri krokisi
5- Olay yerindeki kişilerin ifadeleri
6- Hastaneye ilk girişinizde elle tutulan tutanak
7- Görev belgesi (O gün orada görevli olduğunuza dair)
8- Varsa fotoğraf vs. diğer belgeler. gibi belgelerin olması bu hususta karar verilmesini kolaylaştırmaktadır. Olaya ilişkin herhangi bir işlem yapılmaması nedeni ile bu noktada da işiniz zor görülüyor.
——————————————————————————–
Konuyu özetlersek; rahatsızlığınız mevcut görevinizi yapmanıza engel olacak seviyede ise malul olarak emekliye ayrılabilirsiniz. Eğer vazifeden kaynaklı olarak olmuşsa vazife malulüsünüz. Yok eğer normal hayattan kaynaklı fiziksel bir rahatsızlık ise adi malul olarak emekliye ayrılabilirsiniz. (11 yıllık Hizmet süresi adi maluliyet için yeterlidir) Ancak bunun için “Aktif Polis olamaz, idari polis olarak çalışabilir” ya da “Polis olamaz” gibi “bulunduğu görevi yapamama” sonuçlu rapor alınması halinde böyle bir maluliyetten söz edebiliriz.
Vazife Maluliyetinin tespitinde de mevcut rahatsızlığınızın görevin sebep ve tesirinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını ispat edebilmeniz gereklidir. Kısaca belirtmek gerekirse; mevcut olaya istinaden herhangi bir kayıt tutulmamış olması ile kalp rahatsızlığınızın görevin sebep ve tesirinden kaynaklı oluştuğunun ispatının zor olması nedeni ile vazife maluliyeti hükümlerinden yararlanabilmeniz zor görünüyor. Ancak bulunduğunuz görevi yapamayacağınıza ilişkin heyet raporu almanız durumunda mevcut hizmet süreniz de dikkate alınarak, “adi malul” olarak emekliye ayrılma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bunun yanında heyetin vereceği “aktif polis olamaz, idari polis olabilir” içerikli karara istinaden idari polis olarak da çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
22 Ocak 2015

aynı hastalığı bende geçirdim ama benimki görevden çıkıp eve giderken kalp krizi geçirdim son değişen sağlık şart yönetmeliğinden yararlanmak istiyorum diye dilekçe verdim onlarda beni reddetti bende dava açtım idari mahkeme lehime sonuç verdi muhtemelen danıştaya gidecekler sonucunu bende merak ediyorum.

 Avatar Yok
15 Mart 2015

Bende de kalpte ritim bozuklu oluştu. Idari polis olmak için baş vurdum. Idare Egm sağlik şartlari 17. Maddeyi ileri sürerek red kararı verdi. Bende olayı yargıya taşıdım. Idare mahkemesi işlemi iptal etti. Şimdi Danıştay’da temyizde sonuç ne olur. Bekleyip göreceğiz.

 Avatar Yok
01 Nisan 2016

Çok doyurucu bilgiler var Allah razı olsun.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun