Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
30 Mayıs 2014

Sayın Hamit Bey ben 1996 dan beri çalışmaktayım.Şu an % 50 özürlü raporum var buna göre vergi indiriminden emekliğimi hak kazandım. Şu an hala çalışıyorum. 1992 de ateşli silah ile yaralandım. 30 ocak 2013 de GATA(ANKARA) dan yaralanmamdan dolayı ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR, HASTALIĞININ OLUŞUMUNDA ASKERLİK GÖREVİNİN SEBEP VE TESİRİ VARDIR.(F43.1T ravma sonrası stres bozukluğu kronik nitelik kazanmış) diye tarafıma rapor verildi. SGK kurumu ara karar verip yeniden beni profesörler kuruluna sevk edilmemi askerlik şubeme yazı yoladı. Askerlik şubesi de senin işlemin sonuçlanmış beni seni profösörler kurulana göndermeye yetkim yok dedi. Milli Savunma Bakanlığı Sağlık daire başkanlığına yazı yazarak orası da beni GATA HAYDAR PAŞA hastanesine konrol muaynesine yolladı. Orası da 07.05.2014 tarihinde aynı roporu verdi. 1.sorum maddi ve manevi tazmınat acma hakkım var mı? 2.ci sorum ben vazife malüllüğü maaşına bağlanırsam 18 yıldan beri çalışdığım primlerim ikinci emeklilik hakkı mı etkiler mi? 5510 sayılı kanunun 38 maddesine göre (Ek fıkra: 17/4/2008-5754/24 md.) Vazife malûllüğü aylığı almakta iken, çalışmaya başlamaları nedeniyle haklarında uzun vadeli sigorta hükümleri uygulananlar için malûllük, yaşlılık ve ölüm aylığı bağlanmasında veya toptan ödeme yapılmasında esas alınacak sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazancın hesaplanmasında, vazife malûllüğü aylığı bağlandığı tarihten önceki süreler dikkate alınmaz.Bu kanuna ben girer miyim.Çalışmaya başladığımda vazife malülü değilim. şu an normal işçi olarak çalışıyorum.askerliğimi de er olarak yapdım.vazife malüllüğü maaşına bağlanırsam şimdiki çalışma yıllarım yanar mı? 19 yıl sonra gazi olacagım.

2 Cevap |
5.620 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
30 Mayıs 2014

Değerli kardeşim, tarafınıza vazife malulü aylığı bağlanmasından önceki sigortalı geçen sürelerinizin dikkate alınmayacağı en son yayımlanan SGK genelgesinde de açık olarak belirtildi. Ancak konuyu yargıya taşırsanız netice alabilir misiniz onu bilemiyorum. Bir avukat ile görüşmeniz gerekir. Maddi ve manevi tazminat davası açmanız halinde kazanmamanız için hiçbir neden yok. Rapor tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde dava açmanız gerekir. Aksi taktirde dava açma süresini geçirirsiniz. Bunun yanında SGK vazife malulü olduğunuza karar vermeyedebilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden bir avukat ile görüşerek mutlaka dava açın, büyük olasılıkla kazanırsınız. Bu hususta kazanılmış bir karar örneği aşağıdaki linkte mevcuttur. Allah yardımcınız olsun. Saygılarımla.
——————————————————————————
http://www.gazihaber.com/haber/3570/malul-sayilmayan-gaziler-ile-ilgili-yargi-karari.html


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
17 Kasım 2014

vazife malülüyüm ve aylık alıyorum ama tarafıma hiç bir tazminat ödenmedi tazminat hakkım varmı 6 yıl oldu varsa böyle bi hakkım nasıl alabilirim…?

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun