Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
15 Ağustos 2014

Merhaba Hamit abi kolay gelsin bir konuda yardım almak istiyordum yardımcı olursanız sevinirim;
Benim yakın arkadaşım 2009 yılında İstanbul da trafik şubede görev yaparken bir uygulama sırasında araç çarpması sonucu yaralandı ve bacağına platin takıldı. 5510 s.k. göre polis vazife malulü ve idari polisliğe aktarıldı. 2012 yılında çıkan kanuna binaen trafik polislerinin görevleri esnasında yaralanmaları durumunda 2330 s.k geçebilme imkânları sağlandı. Arkadaşım bunun üzerine dava açarak 2330 s.k geçiş yapmak istedi ve davayı kazandı. Benim sormak istediğim sorular;
1. Arkadaşım davayı kazandıktan sonra geçmiş ödemelerini alabilir mi? Alabilirse dilekçe-müracaat tarihi mi yoksa kanunun resmi gazetede çıkış tarihinden itibaren geçmişe yönelik ödeme yapılır.
2. Maaş bağlanması için SGK nın temyize gitmesi beklenir mi yoksa hemen bağlanır mı?
3. çift emekli maaşı Arkadaş SKG yı mahkemeye verirken 5510 s.k dan 2330 s.k geçiş ve geçici maluliyetten daimi maluliyete geçiş için başvuru yapmıştı fakat mahkeme kararında sadece 2330 s.k geçişi ile ilgili huşu bulunmakta bunun sebebi ne olabilir?
4. Arkadaşa emekli maaşı bağlandı diyelim idari polisliğe devam etti ve idari polislikte de emeklilik zamanı geldi emekli olduğunda çift emekli maaşı mı alacak yoksa sadece malul maaşıyla mı devam edecek
Ayrıca Hamit abi arkadaş ev kredisine başvurmuştu tapu harcının geri alınmasıyla ilgili elinde evrak mevcut kendisi aldı ve ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olmak maksadıyla dava dosyasının nüshasını dilerseniz gönderebiliriz. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler abi.

2 Cevap |
5.386 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
15 Ağustos 2014

1. Burada dava sonucunda aylık farklarının ödenmesine ilişkin hüküm verilmiş mi? Talepte bunlar yer alıyor muydu? Şahsi kanaatim bu farkları alabileceği yönünde, kaldı ki verilmez ise 2. bir dava bunun için açılabilir.
2. SGK avukatları aracılığı ile temyize gidecektir. Bildiğim kadarı ile temyiz sürecinin bitmesini beklemeye gerek kalmaksızın mahkeme kararı işleme alınarak 2330 s.k. kapsamında aylık almaya başlayacaktır. Ancak karar temyizde bozulursa geriye dönük fazladan aldığı bedelleri yasal faizi ile geri ödemek durumunda kalabilir.
3. Daimi maluliyete mahkeme karar vermez. SGK Sağlık kurulu karar veriyor. Bu hususta 3 yıl ara ile kontrol muayenesine tabi olunacağı yasal düzenleme ile sabittir. Bu anlamda 3 yıl sonra yeniden muayene olur ve maluliyet durumu aynı şekilde devam ediyorsa büyük ihtimalle ilk muayeneden sonra “maluliyeti süreklidir”e çevrilecektir. Sadece kardeşimize özgün bir durum değil, genel olarak 5 ve 6. derece olanlar için bu uygulama yapılmaktadır.
4. 2330 s.k. kapsamında aylık alırken aynı zamanda idari polis maaşı da alabilir. Vazife malulü aylığı bağlanmasından sonraki geçen hizmet süreleri ayrı bir emekli sicil numarası atanarak dikkate alınmak sureti ile 2. bir emeklilik hakkı tanınmıştır. Bu hususta SGK Genelgesinde yer alan detaylı bilgilendirmeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
————————————————————————–
http://www.gazihaber.com/haber/3831/memur-vazife-malullerine-2-emeklilik-hakki-verildi.html
—————————————————————————
Not: Bu hususlarda daha detaylı bilgi için avukatına danışmasını tavsiye ederim.
—————————————————————————
Dilerseniz hamityildizim@gmail.com‘a gönderebilirsiniz. Arkadaşınızın bilgi edinebilmesi için gayretiniz ve çalışmanızdan dolayı ben teşekkür ederim.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
15 Ağustos 2014

ilginiz ve merakımızı giderdiğiniz için teşekkür ederiz Hamit abi ALLAH razı olsun. Belgeleri dijital ortama aktardıktan sonra mail adresinize göndereceğim tekrardan teşekkürler.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun