Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
20 Ağustos 2014

Mrb. bir yakınım askerde terör saldırısına maruz kalıyor ve vücudunda yanık oluşuyor. Kısa süre tedavi görüyor. Olay sonrası terhis edilmiyor. Kişi yaşadığı bu olaydan dolayı nerelere başvurmalıdır? Gazi olarak sayılması mümkün müdür?

7 Cevap |
8.531 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
20 Ağustos 2014

Merhabalar, anlatımınıza göre malul olmayacak derecede yaralanan kardeşimiz “Malul Sayılmayan Gazi” statüsünde yer alıyor. Görevin sebep ve tesiri ile yaralanarak vazifesini yapamayacak konuma gelseydi ve “askerliğe elverişli değildir” raporu alsaydı o zaman vazife maluliyetinden ve malul Gazi olabilmesinden söz edebilecektir. Mevcut rahatsızlığı “askerliğe elverişli değildir” raporu alabileceği seviyede olmadığı için maalesef böyle bir durum söz konusu değildir. Malul sayılmayan Gazilerle ilgili olarak temmuz 2012′de yürürlüğe giren 6353 sayılı yasa ile birlikte, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesinde değişiklik yapılarak 50′den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde çalıştırılması zorunlu olan kişilere “ 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu veya 16/6/1927 tarihli ve 1076 sayılıYedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamına giren ve askerlik hizmetini yaparken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılıTerörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinde sayılan terör olaylarının sebep ve tesiri sonucu malul sayılmayacak şekilde yaralananları”da eklenmiştir. Bu çerçevede işkur’a eldeki belgelerle birlikte başvuru yapılması durumunda işe girmeleri daha kolay olacaktır. Ayrıca askeri fabrikalara işçi alımlarında da malul sayılmayan gazilere öncelik verilmekte olup, aşağıdaki linkte yer alan haberimizde örnek bir uygulama görülebilecektir.
———————————————————————————–
http://www.gazihaber.com/haber/3642/iskur-malul-sayilmayan-gazi-isci-alim-ilani.html
———————————————————————————-
Bunun yanında yaralanma hadisesi nedeni ile travma sonrası stres bozukluğu oluştu ise, psikolojik sorunlar yaşanıyorsa, bu rahatsızlık “askerliğe elverişli değildir” raporu alınabilecek seviyede ise bu durumda da vazife maluliyeti hükümlerinden yararlanabilme imkanı bulunmaktadır ki, aşağıdaki linkte yer alan haberimizde bu hususta örnek bir yargı kararı bulunmaktadır.
———————————————————————————-
http://www.gazihaber.com/haber/3570/malul-sayilmayan-gaziler-ile-ilgili-yargi-karari.html
———————————————————————————-
Malul sayılmayan Gazilerin haklarının savunulması, sorunlarının dile getirilmesi ve kamuoyunda farkındalık yaratabilmek adına malul sayılmayan gaziler de bir dernek kurdular. Bu dernekle irtibata geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.
———————————————————————————-
http://malulsayilmayangaziler.com/


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
20 Ağustos 2014

malül sayılmayan Gazi” statüsünde yer alıyor.

 Avatar Yok
20 Ağustos 2014

malül olmayan gazi statüsüne sokabilmek için nereye başvuracağım peki

 Avatar Yok
20 Ağustos 2014

Bildiğim kadarı ile tüm malüliyet başvuruları sgk ya yapılıyor.

 Avatar Yok
15 Eylül 2014

benimde babam askerlikteyken trafik kazası geçirdi hastaneden elverişsizdir raporu alınca er ordu vazife malulü oldu

 Avatar Yok
13 Kasım 2014

Gazi olmanız için bu olaydan dolayı malül olmanız gerekli.Diğer türlü sadece tazminat alabilirsiniz.

 Avatar Yok
05 Şubat 2015

kardeşim hiç zaman kaybetmeden olay yeri kaza roporunla yaralandığın belgelerle askerlik şubesine git ankara gataya sevk iste sıkıntı çıkarırlar ama direnn yılma…

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun