Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
16 Aralık 2014

Öcelikle katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
2001 de başladığım polislik görevime, Ankara Çevik Kuvvete Ulaştırmada şoför olarak çalışırken, servis şöförü olarak görevli olduğum gün trafik kazası geçirdim, bu kazaya istinaden yapmış olduğum başvuru sonrası bana 5434/45 ten vazife malulüğü verildi. Fakat malul maaşı bağlanmadan idari polislik yapıyorum. Biraz araştırdığımda ise malul maaşı alabilmek için 2330 sayılı nakti tazminat kanunu kapsamında malul olmak gerektiğini öğrendim. Ben de dilekçe ile SGK ya başvuru yaptım 2330 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmesi için ama bana olumsuz cevap geldi. 2330 a girmem için asayiş ve terör olayı olmalı dediler.

Neticede ben görevimi ifa ederken kaza yaptım. Ölümden döndüm. Biz orada bir olay olsa müdahale etmeyecek miyiz ? Polis görevli iken zaten her zaman asayişi sağlamak ve emniyet altında tutmakta yükümlüdür.

Adamların dediği şu, eğer bir olaya giderken trafik kazası geçirmiş olsaydınız size 2330 dan malullük verirdik ama siz servis şöförlüğü yaparken kaza yapmışsınız bu yüzden 5434/45 ten verdik diyorlar. Ben de Servis şöförüyüm ama bu da görev ve polis her zaman görevlidir, benim sevkimde olan aracın nereye gittiği değil amacı önemlidir, ben personel taşıyorum, ha olaya gideyim ha evlerine götüreyim.
Ben 2330 sayılı kanundan yararlanarak idari polislik görevime devam etmek istiyorum. Hamit bey mümkün müdür. Bölge idare mahkemesine girsem.

14 Cevap |
8.248 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
16 Aralık 2014

Merhabalar, maalesef belirttiğiniz gibi 5434/45 kapsamında yer alan rütbeli ordu ve polis vazife malullerinin memur olarak çalıştıklarında mevcut vazife malulü aylıkları kesildiğinden göreve devam etmeleri halinde hem vazife malulü hem de görev maaşlarını birlikte alamamaktadırlar. Bu kapsamda sorunun çözümlenebilmesi için yasal düzenleme gerekmektedir. Konuyu kamuoyunda farkındalık yaratabilmek adına isminizi belirtmeden haber olarak gündeme taşıdım. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Yapılan bu haksız uygulamanın kısa zamanda çözümlenmesini ümit ediyorum. Saygılarımla.
———————————————————————————–
http://www.gazihaber.com/haber/5382/bir-idari-polisin-feryadi.html


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
18 Aralık 2014

Allah razı olsun hocam. Emeğinize yüreğinize sağlık. İnanın ben görev başında yaptığım bu kazada 8/2 kusurluydum ve herhangi bir nakti tazminat dan da faydalanmadım. Yani amacım hiç bir zaman para değildi. Ama şuan malum bir durum ortaya çıktı ,ben ve benim gibi insanların yasadaki eksiklik sebebi ile mağdur olduklarıda aşikardır.

Duanız duamız olsun.

Selametle.

 Avatar Yok
26 Aralık 2014

Hamit bey merhabalar Mahir kardeşim geçmiş olsun öncelikle. Bu konu hakkında benimde Hamit beye bir sorum olacak. Aynı şekilde bende 2009 yılında görevim esnasında ekip aracıyla trafik kazası geçirdim, vazife malülü oldum. Emniyete nakdi tazminatta bulundum ancak benim kazamın asayişi önleyici bir hizmetten kabul etmediler ve nakdi tazminat talebime RED cevabı geldi. SGKda beni 5510/47 sayılı kanun kapsamında değerlendirdi. Bana verilen RED cevabını yargıya taşıdım ve Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi benim kazamı asayişi önleyici hizmetten kabul etti iç işleri bakanlığından tazminat talebimi onadı. aynı mahkeme kararını SGK ya gönderdim bu mahkeme kararına göre 5510/47 sayılı kanun kapsamından 2330 sayılı kanun kapsamına geçiş yapmak istediğimi ve tarafıma malül aylığı bağlanmasını belirttim. Sonuç hakkında ne gibi bir bilgi alabilirim. Teşekkür ederim..

 Avatar Yok
27 Aralık 2014

geçmiş olsun,, inşallah maduriyetin gideriliı,

 Avatar Yok
12 Haziran 2015

Merhaba hamit bey benim eşim vatani görevini yaparken yaralanıp ve aradan bir kaç yıl geçtikten sonra vefat etti eşime bağlanan aylığın %70 ben almaktayım ben eşimden yararlanıp devlet memurluğuna işe başlamak istiyorum işe başlarsam eşimden aldığım dul yetim aylığım kesilirmi bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum teşekkür ederim

 Avatar Yok
14 Eylül 2015

aynı durumda olan onlarca arkadaşımız mevcut. bu konularda uzman bir avukatla görüşmenin en doğru yol olduğunu düşünüyorum

 Avatar Yok
16 Eylül 2015

Haklısınız, hep ilgisizlikten kalıyor.
Ankarada bir avukat vardı, geçen bir abim söylemişti aslında.

 Avatar Yok
01 Ekim 2015

Geçmiş olsun işallah mağduriyetiniz giderilir işallah.

 Avatar Yok
11 Ekim 2015

Geçmiş olsun
İnanıyorumki yetkililer bu tür sorunları yeni mağduriyetler yasanmadan çözüme kavuştuşturur

 Avatar Yok
13 Kasım 2015

kamuoyunda farkındalık oluşturabilmesi önemli.

 Avatar Yok
25 Ocak 2016

Geçmiş olsun işallah mağduriyetiniz giderilir işallah.

 Avatar Yok
29 Ocak 2016

Bildiğim kadarıyla aylığınız kesiliyor allah yardımcınız olsun

 Avatar Yok
08 Şubat 2016

Öncelikle Geçmiş olsun .Nakdi tazminatınız red edilmiş ancak kurum size tazminat ödemekle yükümlüdür. Konuyu Mahkemeye taşımanız gerekmekte şayet mahkemeye müracaat süreleri geçmedi ise mutlaka bir avukat yardımı ile dava açın. Neticede o saatte görevlendirildiğiniz bir işi yürütüyorsunuz ve asli işinizi yapıyorsunuz. Bununla ilgili pek çok emsal karar var. Ayrıca Motosikletli Trafik Polisi Eğitimlerinde motosiklet ile eğitim alanında trafik kazası yapan arkadaşımız mahkeme kararı ile 2330 sayılı yasa kapsamına alındı yine bir hizmet içi eğitimde arkadaşının silahından çıkan kaza kurşunu ile başından vurulan arkadaşımız mahkeme kararı ile 2330 kapsamına alındı bunun gibi pek çok karar var ben 2330 için çok yeni dava açtım benim olayımda bir hizmetiçi eğitimden kaynaklı olumlu sonuçlanacağına inanıyorum kararlarıda kullandım sonucunu ayrıca bildiririm demem o ki SGK nın 5510- 5434 kararı verdiği kararları idare mahkemeleri lehimize sonuçlandırıyor doğru anlatılır ve delillendirilirse mutlaka bir avukattan yardım alın.

 Avatar Yok
09 Mart 2017

Ben bu kazayı 2003 yılında yaptım mahkeme 2007 de sonuçlandı, ama benim bu görev başı kazamdan dolayı en ufak bi tazminat almadım. Acaba başvursam hala bu hakkım varmıdır ? Bilen varmıdır ?

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun