Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
03 Aralık 2014

S.a hamit abi 5434/56 ordu vazife malülüyüm geçen kardeşlerimden birinin askerlikten muaf olması için askerlik şubesine gittim durumu izah ettim oradaki yetkili personele oda bana askerlikten muaf hakkı şehit ve gazi yakınlarına var siz ordu vazife malüllerinin böyle bir hakkı yok. Hamit abi şimdi askerlik şubesindeki yetkili personelin mi çıkan yeni yasalardan haberi yok yoksa biz ordu vazife malüllerinin gerçekten böyle bir hakkı yokmu? bu konuda bizleri aydınlattığın için teşekkürler allah sizden razı olsun.

4 Cevap |
3.006 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
03 Aralık 2014

A.s. kardeşim, 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine göre askerlik hizmetini yerine getirmekte iken maluliyet aylığı almasını gerektirecek şekilde malul olanların anne/babasının müşterek olarak talep ettiği veya anne/babasından biri ölmüş ise sağ olanın talep ettiği kardeşlerinden biri, istekli olmadıkça silah altına alınmaz veya silah altında ise terhis edilir. Anne/babanın müştereken anlaşamadıkları veya her ikisinin de ölmüş olması durumunda; öncelikle silah altında olan kardeşi var ise istekli olması halinde terhis edilir, silah altında olan kardeşi yok ise ya da silah altında olan kardeşi terhis olmak istemez ise askerlik hizmet sırası gelen ilk kardeş istekli olmadıkça silah altına alınmaz. Bu hükme göre, askerlik mükellefiyetini yerine getirirken terörle mücadele kapsamı dışında vazife malulü olarak emekliye ayrılanların 1 kardeşine askerlik muafiyeti hakkı tanınmıştır. Dolayısı ile 1111 sayılı yasa kapsamında hakkınız var. Arkadaş bilmiyor olabilir. Yasal dayanağı ile birlikte yerli askerlik şubesine dilekçe ile müracaat ederek, neticesinden gerekçesi ile tarafınıza yazılı bilgi verilmesini arz eden bir yazı yazın. Ancak dilekçeyi yazmadan önce, 1111 sayılı yasa kapsamında var olan askerlik muafiyeti hakkından kardeşinizin yararlanmasını istediklerine dair anne ve babanızın birlikte noter beyanlarını alarak dilekçeye eklerseniz işiniz daha kolay olur, fazla uğraşmazsınız. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
03 Aralık 2014

teşekkür ederim allah sizden razı olsun hamit abi

 Avatar Yok
11 Aralık 2014

Allah Hamit Komutanımı başımızdan eksik etsin

 Avatar Yok
09 Nisan 2015

Benim abimde 2330 sayili terorle mucadele olarak. vazife malulu gazisi.bende askerlikten muaf olabilirmiyim

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun