Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
25 Aralık 2014

Sayın Hamit bey öncelikle bizi aydınlattığınız için size minnettarız ve Allah hepinizden razı olsun soracağım şu 2. iş hakkından faydalanmak isteyen bir abim var biz aile olarak her ne kadar senin sabıkan var desek de illa ben evraklarımı göndereyim benimki olsun biz feragatname verdik ve biz iki kardeşin dosyaları işlemlerini durdurduk olmazsa sonra biz iki kardeşimize sizinki olsun diyor şu an dosyası il müdürlüğünden bakanlığa gönderildi bakanlıkta işlem sırasını bekliyor. Aile sosyal ve politikalar bakanlığının hukuk konmisyonu var mıdır eğer varsa bu abimin sabıkaları ve mahkemeleri olmasına rağmen memur olma ihtimali var mıdır bu işlemlerin işleyişi hakkında nasıl bir yol izlenir bizi aydınlatırsanız sevinirim şimdiden cevabınıza tşk ediyorum …..

2 Cevap |
8.925 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
25 Aralık 2014

Merhabalar, ben teşekkür ederim. Yüz kızartıcı suçtan dolayı sabıkası olan bir kişinin memur olabilmesi mevzuatımıza göre mümkün değildir. Bu anlamda yanlışlıkla gözden kaçıp atansa bile, atandığı kurum işe başlamasını yapmayacaktır. Bu anlamda Bakanlığa konu ile ilgili bilgilendirmeyi içeren bir dilekçe göndermeniz halinde başvuruyu değerlendirirken bu hususu da göz önünde bulundurarak karar verecek ve gerekli görüşmesi halinde kararın düzeltilmesi için Bakanlıkça geri il Müdürlüğüne gönderilebilecektir. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.
———————————————————————————————
Bu konu ile ilgili olarak Memurlar.net sitesinde yapılan bilgilendirme aşağıda sunulmuştur;

1- Hapis Cezaları: Hapis cezaları iki tanedir.
a- Ağır hapis cezası: Bu da ikiye ayrılmaktadır. Ömür boyu hapis cezası ve geçici ağır hapis cezası. Her iki halde de kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir.
b- 6 aydan fazla hapis cezası: Belirtilen sürelerde ceza alan kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir.

Hapis cezalarına ilişkin açıklamalar:
a- Hafif hapis cezası alanlar memur olabilir veya memur ise görevine son verilmez.
b- Hapis cezası tecil edilmiş ise (ister ağır hapis cezası isterse 6 aydan fazla hapis cezası) kişi memur olabilir veya memur ise görevine son verilmez.
c- İki ayrı eylem sonucunda verilen hapis cezaları toplanarak işlem yapılamaz. (Danıştay 5. Daire: K. No: 1982/ 6731)

2- Suçlar:
a- Taksirli suçlar memuriyete engel değildir.
b- Diğer suçlar: Bu suçlar maddede tek tek sayılmıştır. Bu suçlardan bir gün dahi ceza alanlar memur olamazlar veya memur ise görevlerine son verilir. Bunlar şu şekildedir:
“- Affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla,
- Zimmet,
- İhtilas,
- İrtikap,
- Rüşvet,
- Hırsızlık,
- Dolandırıcılık,
- Sahtecilik,
- İnancı kötüye kullanma,
- Dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya
- İstimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,
- Resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma,
- Devlet sırlarını açığa vurma suçları.”
Yukarıdaki suçlardan dolayı bir gün dahi ceza alnıması halinde kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir. Bu suçlarda tecil olup olmaması önemli değildir. Bu nedenle bu suçlardan dolayı da ceza alan veya cezası ertelenenler, memur değil ise memur olamaz, eğer memur ise memuriyetine son verilir. Örneğin zimmet suçundan mahkum olma halinde alınan ceza ertelenirse dahi kişi memur olamaz veya veya memur ise görevine son verilir.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
25 Aralık 2014

İyi günler Hamit abi bir arkadaşım da suç uydurma dan 5 yıla kadar birdaha böyle bir suç yapma yaparsan ceza verilir diye bir cezası var bu memur ola bilir mi abi

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun