Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
29 Aralık 2014

Merhaba Hamit abi öncelikle sana çok teşekkür ediyorum herşey için. Benim Bi yakın tanıdığım Diyarbakırda Vatani görevinde iken çatışmaya giriyor ve çatışma sırasında baldırından vuruluyor . Ama Tanıdığımız ne yaptıysa gazilik rütbesi alamıyor . neden alamıyor acaba birazcık bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkürler…

1 Cevap |
3.717 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
29 Aralık 2014

Merhaba kardeşim, vazife malulü olunabilmesi için mevcut görevin sebep ve tesiri ile yaralanması neticesinde bulunduğu görevi yapamayacak duruma gelmesi gerekmektedir. Örneğin askerlik mükellefiyetini yerine getirmekte iken görevi ile ilgili yaralanan bir kişi tedavilerinin bitiminde “Askerliğe elverişli değildir” raporu alamazsa vazife maluliyeti hükümleri uygulanmaz, aylık bağlanmaz, Gazilere tanınan mevcut haklardan da maalesef yararlanamaz. Rütbeliler için de “Sınıfı Görevini Yapamaz” ya da “TSK’da Görev Yapamaz” raporlarını alması halinde vazife maluliyeti söz konusu olmaktadır. Bu anlamda rahatsızlığı bu tür bulunduğu görevi yapamayacak seviyede değilse maalesef vazife malulü olarak emekliye ayrılabilmesine imkan bulunmamaktadır. Ancak mevcut rahatsızlığı zaman içerisinde arttı ise MSB’e dilekçe yazarak yeniden muayene edilmeyi isteyerek durumunun tekrar değerlendirilmesini teminen askeri hastaneye sevkini isteyebilir. Bunun yanında malul sayılmayan Gazi olarak işe yerleştirmelerde askeri fabrikalara girişte öncelik hakları bulunmaktadır. Malul sayılmayan Gaziler haklarını alabilmek için bir dernek de kurdular. http://www.tmsy.org/ sitesinden dernek çalışmaları ile ilgili bilgi alınabilir. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun