Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
24 Aralık 2014

Merhaba ben ordu vazife çocuğuyum . Babam Kıbrıs harekatına giderken kullandığı araçta kaza yapıyor. Ve ilk dönem aldığı gibi Mehmetçik Vakfından da herhangi bir yardım alabiliyor mu ya da ne tür yardımlar alabiliyor. Örneğin 10 yıl kadar kira yardımı var herhalde bunlardan yararlanabiliyor muyuz ?
Teşekkürler..

2 Cevap |
3.367 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
24 Aralık 2014

Merhabalar, Kıbrıs Barış Harekatı 1974 yılında gerçekleşti. İlk dönem yardım aldı demişsiniz. Neye göre ve nasıl bu yardımı verdiler? Mehmetçik Vakfının 01 Ocak 1982 öncesi harp veya vazife malulü olan er ve erbaşlara yardım bağlamadığına ilişkin resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirme yazısı aşağıda sunulmuştur.
————————————————————————————
1982 yılından önce şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere TSK Mehmetçik Vakfı yardım yapıyor mu?
TSK Mehmetçik Vakfı, 17 Mayıs 1982 tarihinde Türk Medeni Kanunu Hükümlerine göre kurularak Vakıf Senedini tescil ettirmiştir. TSK Mehmetçik Vakfı Senedi ve Yönetmeliği gereğince; 01 Ocak 1982 tarihinden itibaren askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yaparken şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin bakmakla yükümlü olduğu yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklerimize ve çocuklarına sosyal ve ekonomik destek sağlamakta, çocuklarına üniversite seviyesi dahil öğrenim yardımı yapmakta, bu tarihten önce şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü olduğu yakınları ile gazi ve engelli olan Mehmetçiklere herhangi bir yardım yapılması hukuken mümkün olamamaktadır.
————————————————————————————
10 yıl kira yardımı hakkından 3713 s.k. kapsamındaki rütbeli ve polis vazife malulleri ve Şehit aileleri yararlanabilmektedir. Anlatımınıza göre terörle mücadele kapsamında değilsiniz. Bu kapsamda kira yardımından yararlanabileceğinizi sanmıyorum. Sorularınızda hangi yasa kapsamında olduğunuzu, babanızın rütbeli mi, er mi olduğu gibi detaylı bilgi vermeniz halinde daha net yanıtlar verebilirim. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
28 Aralık 2014

Hamit abi çok teşekkür ederim . Bu ilk dönem aldığı sanırsam nakdi tazminattı . ben ozaman doğmamıştım babamın durumuda malum . Tam bir bilgi veremiyor kendiside bana . Çok teşekkürler..

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun