Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
15 Aralık 2014

Komutanim saygilar. ben 2010 lu muharip sinif komando ustegmenim. Mayis 2013 de kayseride birlikte dagcilik egitiminde yaralanma sonucu ocak 2014 de sinifi gorevini yapamaz raporu aldim. Raporum sgk tarafindan 6. derece vazife malulu olarak onaylandi (5434/45.md). simdi benden emekli olmak istiyorsam emeklilik dilekcesi sinif degistirmek istiyorsam sinif degisikligi dilekcesi yazmami istiyorlar. Ama arastirmalarim sonucunda ne kadar maas alacagimi hic bilmiyorum. Sadece tahminime gore 1500 liradan az olmamasi gerek diyebiliyorum. Ayrica emekli olmazsam ve sinif degistirirsem zorunlu hizmet bitmeden emekli olabiliyor muyum onu bilmiyorum. Siz ocakta olamazsiniz demissiniz bir arkadasa, ama biraz once kkk emeklilik subeden ocak 2014 de kanun cikti 45. md vazife malulleri de istedigi zaman birakabilir dediler kafam tamamen karisti. Ayrica devam edersem bulundugum rutbenin emekli maasini da alabilecegimi soylediler. Merak ettigim bir diger konu ise emeklilik ikramiyesi alacak miyim? emekli maasinin baglanmasi ne kadar surer? Çok soru verdim ama bu sorulara cevap bulamiyorum siteyi 3 kere bastan asagi okudum ama bulamadim yardimlariniza muhtacim. Bilgileri alamadan nasil karar vermemizi bekliyorlar aklim almiyor… Cevaplariniz icin simdiden allah sizden razi olsun..
saygilar..

5 Cevap |
3.946 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
15 Aralık 2014

Merhabalar kardeşim, vazife maluliyeti kapsamında emekli olmanız halinde normal vazife malulü olarak 1500 civarı aylık alabileceğinizi değerlendiriyorum. Sınıf değiştirerek göreve devam etmeniz halinde zorunlu hizmeti yapmak durumunda kalırsınız ve zorunlu hizmet bitmeden emekliye ayrılamazsınız. Siz emekli olmak istediğinize ilişkin dilekçenizi vermenizden itibaren yaklaşık 20 gün içerisinde Kuvvet Komutanlığından yazı gelerek ilişiğinizi kesebileceğiniz bildirilir. Siz de ilişiğinizi kesersiniz. Emekli işlemlerinizin tamamlanması ve aylık bağlanması takribi olarak şubat ayını bulabilir. 5434/45 kapsamında olduğunuz için göreve devam etmeniz halinde aynı zamanda vazife malulü aylığı alamayacağınızdan emekliye ayrılmak avantajınıza olabilir. Bunun yanında ayrıldıktan sonra iş hakkını da kullanabilirsiniz. Yalnız memur olarak çalışılması halinde 5434/45 kapsamı rütbeli vazife malullerinin aylıkları kesileceğinden iş hakkını yalnızca işçi olarak atanmak sureti ile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hem işçi aylığı hem de vazife malulü aylığı almanız halinde görevde olmaya kıyasla fazla bir maddi kaybınızın olacağını sanmıyorum. Sınıf değiştirerek devam edenlerin aynı zamanda vazife malulü aylığını da alabilmeleri 2330 s.k., 3713 s.k. veya 5434/64 sayılı kanun kapsamında olmalarına bağlıdır ki siz bu kapsamlara girmiyorsunuz. Bunun yanında maddi ve manevi tazminat davası açma hakkınız da bulunmaktadır. Dava açma süresini de geçirmemelisiniz. Bu hususta da konusunda uzman bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim. Allah sizden de razı olsun. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
16 Aralık 2014

komutanim cevaplariniz icin tesekkur ederim.. son bir sorum olacak. verilen is hakkini esime devretmem durumunda benim alacagim emekli maasi kesilir mi? ben calismayacagim verilen is hakkinda feragat edip esime vermem durumunda bana baglanacak emekli maasi kesilir mi?

 Avatar Yok
16 Aralık 2014

Merhaba bildiğim kadarıyla ben cevaplamaya çalışayım. Bende 5434/45 kapsamındayım sınıf değiştirerek çalışmaya devam ettim, bende şimdi emekli olmayı düşünüyorum. 1. iş hakkını eşinize devredebilirsiniz.( Ben devrettim eşim şuan memur olarak çalışıyor. 2. Eşinizin çalışması durumunda emekli maaşınız kesilmez.(Yalnız siz memur olarak çalışırsanız kesilir.)
emekli maaşınız başlanğıçta düşük olabilir fakat her yıl kademe ilerlemesine tabi olduğunuzdan 1/4 derece kademesine kadar yükselir ve 30 yıl çalışmış gibi emekli maaşı alırsınız.

 Avatar Yok
17 Aralık 2014

Emekli olun bence hiç durmayın sizin gibi rütbeli vazife malülü biriyim.Hamit kom. çok güzel özetlemiş geçmiş olsun

 Avatar Yok
11 Mart 2015

herkese iyi günler. 2012 li astsb çvş. 10.10.2014 yılında kurs esnasında yükseksekten düşme nedeniyle omurilik te kırıklar meydana geldi ve 6 tane platin takıldı. istirahlere mütakip gata da kurula girdim ve tsk görev yapamaz raporu verdiler. bazı sıkıntılar yaşasamda kendi işerimi görüyorum.
1) 5510 sayılı kanuna göremi beni vazife malülü yaparlar ?
2)derece olarakta 6. derce olacagımı söylürlar buna göre ne kadar maaş alırım.
bu konuda bilgisi olanalrın yardımını bekliyorum .herkese tşk ederim

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun