Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
04 Aralık 2014

Slm hamit bey ben vazife malülüyüm kardeşimin askerlik muafiyeti hakkı var mı saygılar…

5 Cevap |
3.609 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
04 Aralık 2014

A.s. kardeşim, vazife malulleri açısından kardeşlerden birine tanınan askerlik muafiyeti hususunda bu hakkın yalnızca er ordu vazife malullerine tanındığını belirtmek gerekiyor. 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine göre askerlik hizmetini yerine getirmekte iken maluliyet aylığı almasını gerektirecek şekilde malul olanların anne/babasının müşterek olarak talep ettiği veya anne/babasından biri ölmüş ise sağ olanın talep ettiği kardeşlerinden biri, istekli olmadıkça silah altına alınmaz veya silah altında ise terhis edilir. Anne/babanın müştereken anlaşamadıkları veya her ikisinin de ölmüş olması durumunda; öncelikle silah altında olan kardeşi var ise istekli olması halinde terhis edilir, silah altında olan kardeşi yok ise ya da silah altında olan kardeşi terhis olmak istemez ise askerlik hizmet sırası gelen ilk kardeş istekli olmadıkça silah altına alınmaz. Bu hükme göre, askerlik mükellefiyetini yerine getirirken terörle mücadele kapsamı dışında hayatını kaybedenler ile vazife malulü olarak emekliye ayrılanların 1 kardeşine askerlik muafiyeti hakkı tanınmıştır. Bu kapsamda er ordu vazife malulleri dışında diğer vazife malullerinin kardeşlerinden birine maalesef askerlik muafiyeti hakkı tanınmamaktadır. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
06 Aralık 2014

Ağabeyim vazife malülü ve bir küçüğü için muafiyet hakkı tanındı.

 Avatar Yok
07 Aralık 2014

Sadece askerlikten vazife malülü olanlar muaf olurlar diye biliyorum

 Avatar Yok
17 Aralık 2014

rütbeli vazife malülüne yine yok ha….. şaşırmıyorum bile ne hale getirdiler bizi yazıklar olsun

 Avatar Yok
04 Kasım 2015

merhabalar , kardeşim 2008 de askerde böbrek tasından ameliyat oldu enfeksiyon sonucu vefat ettı ben askerden muaf sayıldım. ancak vazife malülü ile ilgili durum nasıl oluyor bılgı verebilirmisiniz?

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun