Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
12 Ekim 2015

Merhaba Hamit komutanım, birkaç ay önce 6. dereceden 5. dereceye ilerledim raporum neticesinde ve Ekim ayında Mehmetçik Vakfı yardımından 5. derece olarak faydalandım. Pes etmedim tekrar SGK kurumuna gönderdiğim raporlarımla büyük ihtimal 4. dereceye ilerlediğimi düşünüyorum. 10-15 gün içinde netleşecek diye tahmin ediyorum. E-devlette takip ettiğim evrak durumundan bu sonucu çıkarıyorum. Bu konuda şunu belirteyim bu arada, 1053 sayılı nizamnameye göre derecelerimiz belirlendiğinden nizamnameyi anladığım kadarıyla inceleyerek ayrıca ortopedi doktorlarına danışarak 4. derece olmam gerektiğini öğrendim. 4. dereceye ilerlemem durumunda SGK maaşımda gerekli değişikliği kendi yapar birkaç ay önce 5. dereceye ilerlediğimde olduğu gibi. Fakat Mehmetçik Vakfına derecemin ilerlediğini SGK na Vakfın yazıyla sorması gerekiyor sanırım. 5. dereceye ilerlediğimi Vakıfa yazdığım dilekçe sonrası Mehmetçik Vakfı, SGK na yazı yazarak derecemi ilerletti. Sorum şu 4. dereceye ilerlemem durumunda tekrar Mehmetçik Vakfına derecemin değiştiğini bildiren bir dilekçe yazcam, Mehmetçik Vakfı da SGK dan bu konuda bilgi almak için yazı yazcak. Buraya kadar konuya hakimim fakat bir defaya mahsus yapılan ödemeler için oluşan derece ilerlemesinden dolayı 6. dereceye yapılan bir defalık yardım ile 4. dereceye yapılan bir defalık yardım farkını almam gerekmiyor mu ?
Mehmetçik Vakfının “Yardım Uygulamasına Yönelik Usul ve Esaslar” konulu sayfasının 11. maddesinde
11. Hak sahibi için SGK’nca da maluliyet derecesi belirlenmiş ise SGK’nun belirlediği derece esas alınır ve yardımlar yeni derecesine göre yardım planına uygun olarak yapılır. Aynı raporla ilgili olarak maluliyet derecesi hak sahibinin lehine ise maluliyet yardım farkı ödenir, aleyhine ise geri ödeme yaptırılmaz. Sürekli yardımlarla ilgili olarak geriye dönük ödeme yapılmaz. Değişikliğin onaylandığı tarihi takip eden ilk ay başından itibaren ödeme tutarları yeni derecesine göre belirlenir. SGK tarafından söz konusu şahıs ile ilgili yeni derece belirlenirse bu derece esas alınır.
yazdığından bir defaya mahsus yapılan yardım farkının ödenmesi gerektiği anlamını çıkarıyorum. Keza Ekim ayında 5. dereceye göre sürekli yardımlardan yararlanırken 6. dereceden 5. dereceye ilerlediğim için bir defaya mahsus yapılan yardım farkı ödenmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Bu ödeme de henüz yapılmadı. Cevabınız için teşekkür ederim komutanım. Saygılarımla,

3 Cevap |
3.143 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
12 Ekim 2015

Merhaba kardeşim, 4. dereceye alınmanız nedeni ile bundan böyle alacağınız yardımlar 4. derece üzerinden olur. Ancak bir defaya mahsus yapılan ödeme farkını alabileceğinizi sanmıyorum. Ancak vakfın inisiyatifinde olan bir konu olduğu için dilekçe ile vakfa müracaat ederek fark ödemesi talep edin. Ondan sonrası vakıf yönetiminin kararına kalmış bir şey. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
31 Ekim 2015

komutanım merhaba komutanım ben 1992 karakol baskınında vuruldum havadeğişimi 2 ay sonra geri kalan 5 ay karakolda rahatsızlıgımdan dolayı santralçı olarak tamamladım 2003 gatata ankara rahatsızlıgımdan dolayı 1 ay yattım askerliğe elverişli değildir raporu aldım emekli sandıgı 1053 nolu nizamiyeye girmiyo diye kabul etmedi emeklilik mehmetçik vakfından 3 ayda bir 3 dereceden yardım alıyorum yasal olarak ben hak talep edebilirmiyim ne yapmam gerekiyor savgılarımla talat

 Avatar Yok
25 Aralık 2015

aynı olay banada oldu alamazsın kardesım

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun