Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
11 Kasım 2015

Bizi bilgilendirmeleriniz için cok teşekkür ederim Hamit hocam.
Özel harekat subesinde calısan pol. memuruyum bundan 13 ay önce terör olayındaki çatışmaya yetişmek için giderken trafik kazası oldu ve ben ağır yaralandım hala tedaviler ve heyet raporlarım devam etmekdedir ama eski halime göre iyi durumdayım.Benim dilim raporlarım ve nakdi tazminat için başvurduk. Sonuçlar açıklanmasından sonra neler yapmam gerekir? Gözlerimden tedavim devam ediyor bir gözüm %5 seviyesinde çok az görme var öbürüde %65 lerde idari polislik verilme sansı varmı veya sartları nelerdir? İlerleyen zamanlarda neler yapmam lazım 3713 veya 2330 sayılı kanun hakkım nasıl ve nereden belirlenir?

7 Cevap |
3.891 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
11 Kasım 2015

Değerli kardeşim,

Öncelikle geçmiş olsun.

SGK vazife maluliyetinin tespitinde daha çok belge üzerinde kararını vermektedir.

Bu noktada;

1- İlk kaza raporu
2- Ayrıntılı kaza raporu
3- Olay yeri tespit tutanağı
4- Olay yeri krokisi
5- Olay yerindeki kişilerin ifadeleri
6- Hastaneye ilk girişinizde elle tutulan tutanak
7- Görev belgesi (O gün orada görevli olduğunuza dair)
8- Varsa fotoğraf vs. diğer belgeler. gibi belgeler büyük önem arz ediyor. Bu tür ispatlayıcı belgelerin en az 2 nüsha kurumunuzca aslı gibidir onaylı fotokopisini içeren 2 dosya evrak yanınıza bulunsun.

Anlatımınıza göre 3713 s.k. kapsamındasınız. Tedavileriniz tamamlandıktan sonra heyet tarafından bulunduğunuz görevi yapamayacağınıza yani, polis olamaz, aktif polis olamaz idari polis olarak görev yapabilir gibi kararlı rapor verilmesi halinde vazife malulü olarak emekli aylığı bağlanabilecektir. Bu durumda hem görev aylığınızı hem de vazife malulü aylığınızı birlikte alabileceksiniz.

Mevcut rahatsızlığınız bulunduğunuz görevi yapamayacak seviyede değilse, yani aktif polis olarak görev yapabilecekseniz kaç gün üzerinden iş yapamaz verildi ise o kadar nakti tazminat alırsınız.

Her iki alternatif durumda da mevcut sağlık sorunlarınız ve kayıplarınız nedeni ile maddi ve manevi tazminat davası açma hakkınız bulunmakta olup, yasal dava açma sürelerini geçirmeniz halinde sonradan dava açamazsınız.

Şu an tedavinizin tamamlanmasını ve hakkınızda karar verilmesini bekleyeceksiniz. Heyetin vereceği karar ve rapora göre durumunuzu yeniden değerlendiririz. Allah yardımcınız olsun. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
19 Kasım 2015

Hamit hocam ve Av. Mehmet Yaşar hocam çok teşekkür ederim bilgileriniz için
peki benim tedavilerim ve raporlarım hala devam etmektedir olay üzerinden 14 ay geçtiği için işlemlere başlamam söylendi. Sağlık heyeti bana gün verdi ve kontrolden sonra c dilimine uygun olduğumu personel şubeye gönderdi ve Ankara’ya sgk ve personel daire başkanlığına gönderilecek. Benim herhangi yapacağım bir olay var mı dır 3713 s.k veya 2330 s.k ne kadar zaman sonra belli olacaktır? Benim bu olaydan yaklaşık 2 ay sonra 1 ile 6 arasında 3 dereceye girdiğimi yazmışlar fakat sağlık heyetinde 4 diye not almışlar fakat onun eşit olması gerekir diye 3 olarak düzelttiler bu durumda nakdi tazminat işlemi nasıl olacak? belgelerim Ankara sgk ve personel daire başkanlığına gönderildiği zaman yapmam gereken şeyler var mı kaza olayımın ilk raporları ve tutanakları vazife maluliyeti için gerekli bu belgelerimi sgk ve daire başkanlığına mı yoksa personel şubeye mi göndermem gerekir?

 Avatar Yok
22 Kasım 2015

Bu durumun nasıl olduğunu bilen arkadaşlarda yardımcı olabilir.

 Avatar Yok
29 Kasım 2015

ramazan kardeşim öncelikle çok geçmiş olsun allah şifanı versin sen öncelikle tedavini bitir hastane tedavin bitti dediği anda durum belirtir raporunu al ve personel şubeden gerekli evrakları söylerler onlarıda tamamla bu evrakların adliyede dosyanda mevcut bir dilekçe yazarak personel daire başkanlığına gönderilir oradan sağlık daire başkanlığına havale edilir ve sağlık daire başkanığı sağlık kurulu tarafından incelenerek gereği için sgk ya gönderilir bu süre sen bulunduğun yerdeki personel şubeye evrakları teslim ettikten sonra 1 ay içinde sgk ya intikal eder ve asıl inceleme ve kararı sgk verir büyük ihtimalle olaya müdahale esnasında olmadığı için burası çok önemli ve sgk çok ince ayrıntısına kadar inceler 5510 / 47 ye göre vazife malüllüğüne karar verir idari polis olarak görevine istersen devam edebilirsin bunun yanında haklarınıda verir bu sgk sürecide yaklaşık olarak 1 yıl sürer erkende bitebilir ama sen bir yıl olarak kendini hazırla bu arada senin herhangi bir şey yapmana gerek yok sadece bekleyeceksin bende aynı senin durumundaydım olaya müdahale ederken trafik kazası geçirdik ve ben özürlü kaldım sgk sanki normal devriye görevi esnasında olmuş gibi işlem yaptı vevazife malülü saydı ama maaş bağlamadı idari polis olarak devam ediyorum. nakti tazminat konusunda ise mahkeme sonuçlandıktan gerekçeli kararla birlikte kati raporu alıp diğer evrakları tamamlayıp personel şubeye teslim ediyorsun onlar genel müdürlüğe gönderiyorlar taltif komisyonu ne zaman toplanırsa o zaman karar veriyorlar oda 6 ay yada bir yıl sürüyor takıldığın yer olursa mehmetgorgulu@mynet.com elimden geldiğince yardımcı olurum

 Avatar Yok
27 Aralık 2015

Kardeşim eğer olay anlattığin gibi ise terör olayina müdahale ye gider ken bu şekilde bi kaza meydana gelmişse ve bu tutanaklar da verilen ifadelerde görev yazında belirtilmişse 3713 sayılı kanuna tabisin sgk vermese bile mahkeme yoluyla kesin 3713 e girersin eğer kanunları iyi okursan senin nasıl kaza geçirdiğin önemli değil ne için kaza geçirdiğin önemli sen oraya terör olayına müdahale için gidiyor sun bu açık açık belirtilirse hiçbir sıkıntı

 Avatar Yok
22 Ocak 2016

öncelikle geçmiş olsun zaman kaybetmeden bir avukat bul vekaletine ver gerekli evrakları teslim et maddi manevi tazminat davası aç bende görev dönüşü helikopterin düşmesi sonucu yaralandım dava açtım kazandım.

 Avatar Yok
16 Ekim 2016

Rmzn snctr devrem senin gazilik işi noldu.sonuçlandırıldimi…nekadar beklemek gerekiyor daha.aynı durumdayim seninle..bende yola döşenmiş bombalı saldırı sonucu ağır yaralandım ayaklarım gözlerim hasarlı.sağ gözüm yüzde 90 kayip var.sol topukta 13 tane sag atak bilekte 2 platin atıldı…dosyalar sgk da 3 ayı geçti e devlet ten bakıyorum sadece 2 tane evrak tarihı vermişler..başka birşey yok nasıl sonuçlabir hangi dereceden emekli ederler ayrıca naktı tazminat verecekler mi bilgisi olan varsa süreç hakkında bilgi verirlere sevinirim. ..

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun