Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
26 Kasım 2015

Selamun aleykum Hamit abi yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Ben Özel Harekat Şubesinde çalışan Polis memuruyum 14 ay önce teröristlerle olan çatışmaya zırhlı araç ile giderken trafik kazası geçirdik. Benim tedavilerim raporlarım hala devam etmekte. Personel şubesinin yazısıyla tam teşekküllü hastaneden heyet raporuna girdim bana C dilimi uygun gördüler ve personel şubeye gönderdiler. Personel şubede evrakları Ankara sağlık kurulu ve personel daire başkanlığına C dilimi raporu, kaza, görev ve epikiriz raporlarımın hepsini göndereceklerini ve sonuçları sgk nın belirleyeceğini söyledi burada benim;
1- Evrak işlemlerimde ekstra yapmam gereken var mıdır?
2- Gaziliğimize nasıl karar verirler?
3-3713 s.k veya 2330 s.k olacağını nasıl belirlerler? benim yapmam gereken bir şey var mı?
4-sgk benim son durumu kontrol için beni kontrol amaçlı çağırıyormu?
5-Doktorum kalıcı durumum olarak sol gözümün %10-15 i geçmeyeceğini sağ gözümün net görmeye yakın olacağını söyledi ve vücudumun yürüyüşünün ve hızının eksik kalacağını söylediler. bu durumda idari polislik, vazife malulluğu 3713 s.k bilgi verebilir misiniz?

1 Cevap |
3.848 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
26 Kasım 2015

Aleykümselam kardeşim, ben teşekkür ederim. Öncelikle büyük geçmiş olsun. Kurumunuz işlemlerinizi gerçekleştirerek, raporunuzla birlikte olaya ilişkin her türlü bilgi ve belgeyi SGK’ya gönderecektir. Bu aşamadan sonra SGK vazife malulu olup olmadığınıza, hangi yasa kapsamında olduğunuza ve derecenizin 1053 sayılı nizamname kapsamında kaç olduğuna, maluliyetinizin geçici ya da sürekli olduğuna karar verecektir. Vazife maluliyetinize karar verilmesinden sonra kurumunuza ve size bilgilendirme yazısı gidecektir. Operasyona gidiş ve dönüşlerde gerçekleşen her türlü kaza 3713 sayılı yasa kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kapsamda sizin de 3713 sayılı yasa kapsamına alınmanız gerekiyor. Hasbelkader SGK farklı bir karar verirse yargı yoluna gitmenizi öneririm. 3713 sayılı yasa kapsamın vazife malullüğünüz onaylandıktan sonra idari polis olarak göreve devam etmeniz halinde hem mevcut polis aylığınızı hem de emsal polis vazife malulü aylığınızı beraber alabilecek, malul gazilere tanınan tüm haklardan da yararlanabileceksiniz. SGK’nın karar verirken dikkat ettiği husus olayın vazifenin sebep ve tesiri ile gerçekleşip gerçekleşmediği, mevcut rahatsızlığın bulunduğunuz görevi yapamayacak şekilde sizde arıza bırakıp bırakmadığıdır. Bahse konu hadisede operasyona intikal ederken gerçekleşen ve sizin herhangi bir kusurunuz olmaksızın vuku bulan olay sonucu yaralanmanız ve C dilimi rapor almanıza baktığımızda, 3713 s.k. kapsamında vazife maluliyetinin verileceğini değerlendiriyorum. 6. derece malul olanlar için SGK genel uygulama olarak geçici maluliyet verebilmekte, 3 yılda bir kontrol muayenesine çağırabilmektedir. Tabi maluliyetinizin sürekli olduğuna da karar verebilirler. Sitemizde kontrol muayenesi kategorisinde bu hususla ilgili sorulan sorular ve yanıtlarımızı okuyabilirsiniz. Ancak sizin sağlık durumunuza baktığımıza büyük ihtimalle sürekli olduğuna karar verilecektir. İdari polis olarak devam etmeyip kamuda iş hakkını değerlendirmek isterseniz ayrılarak iş hakkından da yararlanabilir, hem memur ya da işçi maaşınızı hem de emsal polis vazife malulü aylığınızı alabilirsiniz. Göreve devam kararı alırsanız iş hakkınızı eş ya da çocuğunuz için kullanabileceğiniz gibi, eşiniz ya da çocuğunuz yoksa kardeşlerinizden birisi için kullanabilirsiniz. Bu noktada sizin yapmanız gereken, olaya ilişkin olay yeri tespit tutanağı, olay yeri krokisi, görev belgesi, hastaneye ilk yatışta doktor tarafından elle tutulan tutanak, olay yerindeki kişilerin ifadeleri, kaza raporları, görev belgesi gibi her türlü bilgi ve belgenin kurumunuzca aslı gibidir onaylı en az 1 suretinin yanınızda olmasında fayda var. Bunun yanında rapor tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde maddi ve manevi tazminat davası açma hakkınızda bulunmakta olup, bu süreyi geçirirseniz daha sonraki zaman diliminde açamazsınız. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun