Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
03 Aralık 2015

Sayın Hamit Bey öncelikle bizler içimin yaptığınız fedakarlıklardan ötürü size minnettarız.
Babam 5434/45′e tabi olarak vazife Malülü, daha size sorulan sorulara verdiğiniz cevaplardan bildiğim kadarıyla iş hakkından yararlanabiliyorum. Babamda olay tutanağı yoksa ya da kaybetmişse herhangi bir sorun olur mu? Allah gecinden versin babam vefat ederse feragat alamayacağımdan herhangi bir sorun yaşar mıyım ve babama verilen malül maaşı anneme verilmeye devam eder mi? Ben Avrupa’da yaşıyorum acaba iş Hakkı’nı buradaki Türk konsolosluklarında kullanma şansım olabilir mi yoksa sadece Türkiye’de mi?

Aklıma takılan son soru, 2016′dan sonra 02.08.2013′den sonra hak sahibi olanlar Bakanlığın sayfasında yazdığı gibi atanacaktır diye yazıyor. Diğer hak sahipleri Nasıl atanacak yada burda tam olarak ne demek isteniyor?
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

—————–

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sayfasında aynen böyle yazıyor.02.08.2013′den itibaren olaylar dolayısıyla hak sahibi olanlar atanacaktır diye belirtilmiş.Bunu pek anlayamadım.Bu konuyu aydınlatabilirmisiniz?

Saygılarımla.

- 01.01.2016 tarihinden itibaren yapılacak sürekli uygulamada ise 02.08.2013 tarihinden sonra meydana gelen olaylar sebebiyle hak sahibi oldukları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca tespit edilenlerin atamaları aşağıda belirtilen usule göre Devlet Personel Başkanlığınca yapılacaktır.

1) Kamu kurum ve kuruluşları %2 oranındaki kadro ve pozisyonların unvan ve sayısını her yılın şubat ve ağustos aylarının son gününe kadar Devlet Personel Başkanlığına bildireceklerdir.
2) Hak sahibi oldukları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca tespit edilenler, liste halinde her yılın mart ve eylül aylarının son gününe kadar Devlet Personel Başkanlığına bildireceklerdir.
3) Atama teklifleri bildirilenlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının söz konusu münhal kadro ve pozisyonlarına atamaları Devlet Personel Başkanlığınca kırk beş gün içinde yapılacaktır.

2 Cevap |
3.472 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
03 Aralık 2015

Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim. Asıl biz sizlere minnettarız. İş hakkı uygulama yönetmeliğine baktığımızda; “Malulün hayatta olması ve istihdam hakkını kendisinin kullanmaması veya kullanamaması halinde; öncelikle lehine feragat verdiği eşi veya çocuğu” denilmektedir. Bu kapsamda babanız vefat ederse babanızın feragatine ihtiyacınız olmaksızın iş başvurunuzu yapabilirsiniz. Babanız vefat ederse annenize dul aylığı bağlanacaktır. İş hakkı kapsamında atamalar kura sistemi ile ve mevcut kuraya alınan kurumlara yapılmaktadır. Bu kapsamda kurum seçme ya da konsoloslukta çalışmayı isteme hakkınız bulunmamaktadır. Türkiye’de istihdam edileceksiniz. 02.08.2013 sonrası olaylar nedeni ile hak sahibi olanlar diye ayrımı hangi mevzuat hükmüne göre yaptınız bilemiyorum ama, 01.01.2016 itibari ile kamu kurum ve kuruluşları Devlet Personel Başkanlığına % 2 kontenjan bildirecekler. Başvuru yapanlar kontenjan nispetinde kura ile atanacak, kurada ismi çıkmayanlar müteakip kuraya girecekler. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
16 Aralık 2015

Bendeistifa ettim ve suan yine calismak istiyorum acab bu mumkun mu sehit kardesiyim :( (

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun