Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
10 Ocak 2016

Sayın Hamit YILDIZ beyefendi öncelikle böyle bir siteyi kurduğunuz ve bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Ben vazife malülü Polis Memuruyum. 5510/47 sayılı Kanuna tanıyın derece 6 olarak Sgk sağlık kurulu tarafından tespit edildi.İdari Polis Memuru olarak çalışmaktayım.Bulunduğum İlin Valiliğince yoğun kar yağışı sebebiyle eğitime birgün ara verildiği ayrıca 2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi gereği kamuda çalışan engelli personel ve hamile bayanların da idari izinli sayıldığı ilan edildi.Bu sebeple kendinin de malül olmam sebebiyle engelli olduğumu düşünerek işe gitmedim.Benim maluliyetimin sebebi sol ayak bileğimden sakatlanmamdır.İki operasyon geçirdim ve halen şifa bulmuş değilim.İşime bugün devam etmediğim için hakkımda rapor tutulduğu bilgisini aldım.Sebebi de Vazife Malüllerinin engelli olmadığı % belirtir bir raporun şahsi dosyamda yer almadığı.Bana bu konuda bilgi verirseniz mutlu olurum.Allah razı olsun.

4 Cevap |
4.362 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
10 Ocak 2016

Merhabalar, vazife malullüğü ile engellilik tamamen farklı konular. Yani % 0 sakatlık oranınız olabilir, ancak vazife malulü olabilirsiniz. Vazife maluliyetinin tespitinde esas ana kriter “bulunduğu görevi yapamama” sonuçlu heyet raporu alınmasıdır. Yani bir kişi vazife malulü olmakla birlikte nadir de olsa sakatlık oranı % 0 çıkabilmektedir. Bunun yanında vazife malullerinin diğer kalan kısmı aynı zamanda çeşitli sakatlık oranları ile engellidir. 19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” gereği engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere engelli kişilere kimlik kartı verilmektedir. “Engelli kimlik kartı, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilmektedir.” Bu noktada engelli olarak verilen haklardan yararlanabilmek için % 40 ve üzeri engelli olmak gerektiğini söyleyebilmek mümkündür. Valiliğin çıkardığı genelgede vazife malulleri ve Gaziler olarak zikredilmediği için bizim de burada engellilik durumunu baz almamız gerekiyor. Bu noktada sizin sakatlık oranınız var mı? Varsa nedir? Bunun yanında bilgi edinme kapsamında vakit kaybetmeden Valiliğe konuyu sormanızı, verilen iznin herhangi bir sakatlık oranına bakılmaksızın Vazife Malulleri ve Gazileri kapsayıp kapsamadığının tarafınıza yazılı olarak iletilmesini isteyin. Bilgi edinme kapsamında Valiliğe sorabilirsiniz. Gelen cevap olumlu olursa zaten problem yok. Sakatlık oranınız % 40′ın altında veya gelen yanıt olumsuz olursa da savunmanızda, sehven genelgenin sizleri de kapsadığını düşündüğünüzü, bu anlamda kasıtlı bir kusurunuzun bulunmadığını, bundan sonra bu konuda daha dikkatli olacağınızı iletebilirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
20 Ocak 2016

Hepsi değildir. Engellik biraz daha farklı diye biliyorum.

 Avatar Yok
24 Ocak 2016

Verilen bu izinlerin dayanağı olan Genelgede kapsamı engelliler ve engelli kontenjanında çalışan kamu görevlileridir ve genelgede “Olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi özürlüler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaktır.”denilmektedir. Ancak Valiliklerin yaptıkları duyurular birbirinden farklı olabilmekte ve basında farklı şekillerde gündeme gelebilmektedir. Her ne kadar bu iznin vazife malülü idari polisleri kapsamayacağı düşünülse de o dönemde vazife malüllerinin genelgede unutulmuş olması çok büyük bir ihtimaldir, bu verilen iznin ruhuna aykırıdır. Hem de bu izinler basında farklı şekillerde yer alabileceğinden yanılmanıza neden olabilecektir. Savunmanızda Hamit beyin tavsiyesine ek olarak bunları da gündeme getirebilirsiniz.

 Avatar Yok
25 Ocak 2016

vazife malullüğü ile engellilik farklıdır benim bildiğim kadarıyla

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun