Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
26 Ocak 2016

Hamit bey merhabalar ben 1982 doğumluyum 2003 yılında askerde silahlı çatışma sonucu sol omuzumda 3 mermi yedim beyin ameliyatı oldum sakatlık oranım yüzde kırk %40 2005 yılında memur kadrosuyla işe başladım halen devam ediyorum vergi indirimden faydalanmak için başvurdum ama vergi dairesi benden yeni rapor istiyor tekrar hastaneye gidip heyete girersem bana %40 rapor verirlermi acaba yada hiç uğraşmasam ne zaman emekli olurum?

2 Cevap |
3.500 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
26 Ocak 2016

Merhaba kardeşim, 6495 sayılı yasanın 80. maddesi ile 2330 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin sonuna; “Bu Kanuna veya bu Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre aylık bağlanan maluller ile 5434 sayılı Kanunun 56 ncı ve mülga 64 üncü maddesi kapsamında aylık bağlanan malullerin, malul sayılmaları sebebiyle aylık bağlandığı tarihten önceki her türlü sigortalılık ve prim ödeme süreleri, iştirakçilik ve fiili hizmet süreleri ile bunların itibari ve fiili hizmet süresi zammı olarak değerlendirilen süreleri, malullük aylığı bağlanmasından sonra geçecek çalışma veya sigortalılık süreleriyle hiçbir sebeple birleştirilemez. Bu şekilde aylık bağlanmasından önce geçen söz konusu süreler; malullük aylığı bağlanmasından sonra geçen sigortalılık ve çalışma sürelerinin tabi olacağı sigortalılık hâli ile mülga 2829 sayılı Kanun uygulaması yönünden dikkate alınmayacağı gibi, sonradan geçen sigortalılık veya çalışma süreleri yaşlılık/emeklilik, malullük ya da ölüm/dul veya yetim aylığı bağlanmasında veya toptan ödeme yapılmasında ilgili mevzuatına göre ayrı bir çalışma veya sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Ancak, bu Kanuna göre aylık bağlandığı tarihten sonra çalışmaya başlayanlardan, aylık bağlandıktan sonraki çalışmaları 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra olanlar için 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükümleri uygulanamaz. Yukarıda belirtilen kanunlara göre malullük aylığı bağlanmasına esas alınmış hastalık ya da engellilik hâlleri ve bu hastalık ya da engellilik hallerindeki ilerlemeler, sonradan geçen çalışmalar sebebiyle yaşlılık aylığına hak kazanılması koşullarının belirlenmesinde dikkate alınmaz.”, “Bu madde hükümleri 5434 sayılı Kanunun 56 ncı maddesi kapsamındakiler ve harp malulleri hakkında da uygulanır.” hükümleri getirilmiştir.

Bu kapsamda vazife malulü aylığı bağlanmadan önceki çalışma sürelerinizin bundan böyle 2. emekliliğinizde dikkate alınmayacağı gibi, vazife malullüğünüze neden olan engellilik durumunuz da 2. emekliliğinizde indirim olarak dikkate alınmayacaktır. Bu anlamda engellilik durumunuz dikkate alınmaksızın emsalleriniz ne zaman emekli olacaksa siz de o zaman emekli olacaksınız. Çalıştığınız birimin personel servisi size bu hususta bilgilendirme yapacaktır. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
03 Ağustos 2016

vergi indiriminden faydalanmadan erken emekli olamazsın

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun