Gaziantep Web Tasarım

Kullanıcı Girişi


Arama

 Avatar Yok
22 Temmuz 2016

Komutanım ben Jandarma astsubayım bu yıl içerisinde teröristlerle girdiğim çatışmada yaralandım. Halen tedavim devam ediyor. Sağ ayak parmağımın 4 ve 5 incisini kestiler 3 üncü parmağımda ağır hasar aldı ve yerine dikildi, ancak parmakta şekil bozukluğu ve parçalı kırık olduğundan iyileşmeyeceğini bu nedenle eklemin dondurulacağı söylendi. Ayrıca 1 kurşunda kalçama isabet etti burda da parçalı kırık ve mesanede hasar meydana geldi aynı zamanda sol yumurtamı aldılar. Mesanemden geçirdiğim ameliyat ve kalçamdan geçirdiğim ameliyat sonrası mesanemde sıkıntı kalmadı kalçada da sorun kalmayacağı şarapnel parçalarını da almayacaklarını belirttiler. Komutanım yaralandığımda komando birliğinde tim komutanı olarak çalışmaktaydım. Anlattığım bu durumda sizin bilgi ve tecrübelerinize göre sınıf değişikliği, görev yapamaz veya görev yapar kararlarından hangisi verilir. Saygılarımı arz ederim.

2 Cevap |
4.473 Defa Görüntülendi
 Avatar Yok
22 Temmuz 2016

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Şimdi mevcut durumunuza ilişkin olarak mevcut olay görevle ilgili olması nedeni ile vazife maluliyeti kapsamında değerlendirebiliriz.Terörislerle girdiğiniz çatışmada gerçekleştiği için 3713 sayılı yasa kapsamında olacaksınız. Kati kurul raporunda “TSK’da Görev Yapamaz” ya da “Sınıfi Görevini Yapamaz” kararlı heyet raporu almanız halinde vazife malulü ve Malul Gazi olarak emekliye ayrılabileceksiniz. Göreve devam etseniz bile böyle bir durumda hem görev maaşınızı hem de emsal aylığınızı alabileceksiniz. Rapor tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Bu süreyi geçirmeniz halinde sonradan açamazsınız. Oyak ve TSK Dayanışma Vakfı yardımlarından da maluliyet derecenize göre yararlanabileceksiniz.

Şu an tedavileriniz devam ederken yapmanız gereken; olay yeri tespit tutanağı, olay yeri krokisi, ilk kaza raporu, ayrıntılı kaza raporu, hastaneye ilk kaldırıldığınızda doktor tarafından elle tutulan rapor, görev belgesi, varsa olay yeri fotoğrafları, olay yerindeki kişilerin ifadeleri vs. gibi belgelerin bağlık olduğunuz birlik mühürlü, kaşeli aslı gibidir onaylı imzalı fotokopilerinden iki takım dosya tanzim ettirin yanınızda olsun.

Tedavileriniz tamamlanarak kati kurul raporu almanızdan sonra emekli işlemleriniz için Kuvvetiniz evrakları MSB’de onaylanan raporunuzla birlikte SGK’ya gönderecektir. O süreçte eksik bir evrak olmaması adına takip eder varsa eksik evrağınız aslı gibidir onaylı fotokopileri Kuvvetinizin emekli işlemleri bölümüne gönderebilirsiniz. Yoksa SGK’a evraklar tam gitmediğinde bir çok yazışma ile zaman kaybedilebiliyor.

Sizin durumunuza göre kuvvetle ihtimal “Sınıfi Görevini Yapamaz” kararı verileceğini değerlendiriyorum. Dilerseniz TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğini siz de inceleyebilirsiniz.

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan; “2. Başparmak hariç diğer parmaklardan üçünün noksanlığı ya da ileri derecede şekil bozukluğu [iki ayaktaysa toplam
5 parmağa kadar (5 dahil)].” maddesine göre yani B-67-F3 maddesi çerçevesinde tarafınıza Sınıfı Görevini Yapamaz kararı verileceğini tahmin ediyorum. Bu yönde karar verilmezse eğer karara itiraz etme hakkınız da bulunmaktadır.

Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.


Not: Hamit YILDIZ'a çok acil durumlarda hamityildizim@gmail.com mail adresinden sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ile iletilen her soruya yanıt verilmeyecek, aciliyet arz edenler yanıtlanacaktır. Acil olmayan sorularınızı Sehitgazi.com sitesi üzerinden iletiniz.

 Avatar Yok
22 Temmuz 2016

Komutanım değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Soruyu Cevapla

Kayıtlı

Üyeyim

Yenimisiniz? Kayıt Olun